Erozione te medha, tsunami, aliene dhe epidemi; rreziqet qe ka toka pas profecise Maya - Business Magazine Albania

Erozione te medha, tsunami, aliene dhe epidemi; rreziqet qe ka toka pas profecise Maya


Mendonim se kishim shpetuar nga profecia Maya, por mesa duket nuk qenka keshtu. Nuk mund te rrime te qete po te mendojme per katastrofat qe jane ne gjendje te shkaterrojne planetin tone nga mengjesi ne darke.

Behet fjale per fenomenet natyrore qe, qekur bota eshte konsideruar tamam bote, kane ndikuar ne historine e tokes. Mega-erozionet, stuhite diellore, shperthimet e grimcave te universit, epidemite dhe asteroidet, tsunamit apo dhe takimet me jashtetokesoret, jane fenomene te dukshme dhe te paparashikueshme, shpirterore, apokaliptike qe edhe po te shqetesohemi nuk sherben per asgje.

Me mire t’i kthejme shpinen nese na ndodh ndonje spektakel i tille, sic sugjerojne edhe autoret e studimit “Global Risks 2013”, qindra flete qe botohen cdo vit nga World Economic Forum me listen e te gjitha fatkeqesive qe konceptohen nga mendja njerezore. “Duke pasur parasysh ritmin me te cilin procedon shperthimi hapesinor, gjithnje e me shume konceptohet jeta e alieneve”, shkruhet ne raport.

Rezultati mund te mos jete shkaterrimi i menjehershem i jetes njerezore. Por sigurisht qe do te shihen dhe njehere shtyllat e fese dhe filozofise. Nese per momentin na shqeteson ngrohja globale dhe rritja e niveleve te deteve, cfare mund te themi per nje fenomen akoma me gjigant, sic eshte shperthimi i pazakonte diellor?

Ekspertet e Nature, qe kane hartuar nje kapitull shtese ne katastrofat natyrore, kujtojne qe ne ‘774 dielli dergoi drejt nesh nje gjuhe energjie dhe grimca te shumta ne menyre intensive, qe nese perseritet sot, mund te djegin te gjithe satelitet, te vrasin qindra miliona njerez dhe te na hedhin 150 vjet prapa ne histori.

Nje gje e ngjashme mund te kete ndodhur dhe 440 milion vjet me pare dhe mesa duket nje cift yjesh mund te jene gati te na ofrojne te njejten histori. Por ne kete fushe nuk mund te behen parashikime. Nje shkrirje kozmike ne do te jemi ne gjendje ta kuptojme vetem pasi te kete ndodhur dhe nuk do te mund ta parandalojme.

Por ata qe Nature i quan ‘X factors’, apo faktoret e panjohur, te fshehur dhe te patreguar, mund te jene shume prane nesh. Madje edhe nen kembet tona. Pavaresisht progresit te bere ne parashikimet e erozioneve, ekzistojne ne fakt hume vullkane qe mund te na befasojne. Pervec Yellowstone ne veri te SHBA-ve dhe Taupo ne Zelande te Re, duhet vezhguar edhe fushat Phlegraean.

13 kilometrat e diametrit te kraterit qe prej 1969-es deri sot jane rritur me 3,5 metra. Nuk perjashtohet fakti se magma po akumulohet ne toke dhe eshte gati te shpertheje.

Ne ate rast pastaj, nuk do te vuajne vetem ata qe jane me afer. Por kontinente te tera sic ka ndodhur te pakten 19 here ne 13,5 milion vitet e fundit, qe jane mbuluar nga nje shtrese pluhur dhe hiri.

Qielli do te nxihet dhe toka do te bije ne ekuivalentin vullkanik te ‘dimrit berthamor’. Pervec kercenimit te vazhdueshem te asteroideve, ekziston edhe frika e tsunameve qe shkaktohen nga rreshqitja e tokes nendetare.

Pikerisht ne mes te Tirren, ne menyre te brazlarguar nga Sicilia dhe Kalabria, ndodhet Marsili, nje prej vullkaneve me te mdhenj dhe te paqendrueshem te Europes.

Por dihet qe fondet per kerkimin jane te pakte dhe per monitorimin e Marsilit nuk shqetesohet me njeri. Kemi mbijetuar per shume mijevjecare, nuk na tremb dot nje profeci qe del nga dita ne dite.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0