Ermand Mertenika: Njihuni me Inteligjencën Artificiale - Business Magazine Albania

Ermand Mertenika: Njihuni me Inteligjencën Artificiale

Inteligjencën Artificiale

*Shkruar nga Ermand Mertenika (Inxhinier Bio-medikal), kontributor në BusinessMag

Shumica e njerëzve nuk janë shumë të njohur me konceptin e inteligjencës artificiale (AI). Inteligjenca artificiale (AI) është një fushë e shkencave kompjuterike që merret me krijimin e makinave inteligjente që punojnë dhe reagojnë si njerëzit. Pavarësisht mungesës së gjerë të njohjes së saj Inteligjenca Artificiale është një teknologji që po transformon çdo fushë të jetës. (Bota e Elektronikës së Avancuar dhe Robotëve)

Inteligjenca Artificiale është një mjet i gjerë që u mundëson njerëzve të rimendojnë se si ne integrojmë informacionin, analizojmë të dhënat dhe përdorim njohuritë që rezultojnë për të përmirësuar vendimmarrjen. Algoritmet e inteligjencës artificiale janë krijuar për të marrë vendime, shpesh duke përdorur të dhëna në kohë reale. Ato janë ndryshe nga makinat pasive që janë të afta vetëm për përgjigje mekanike ose të paracaktuara.

Duke përdorur sensorë të ndryshëm, të dhëna digjitale ose hyrje në distancë, ata kombinojnë informacione nga një sërë burimesh të ndryshme, analizojnë materialin në çast dhe veprojnë sipas njohurive që rrjedhin nga ato të dhëna. Me përmirësime masive në sistemet e ruajtjes, shpejtësitë e përpunimit dhe teknikat analitike, ato janë të afta dhe mjaft të sofistikuara të reagojnë.

Inteligjenca artificiale tashmë po ndryshon botën dhe po ngre pyetje të rëndësishme për shoqërinë, ekonominë dhe qeverisjen.

Lexoni: Ermand Mertenika: Njihuni me pajisjet diagnostikuese të sëmundjeve të zemrës

Inteligjenca Artificiale në përgjithësi ndërmerret në lidhje me përshtatjen e makinerive dhe robotëve ne analitikën e të dhënave. Mësimi i makinerisë merr të dhëna dhe kërkon tendencat themelore. Nëse zbulon diçka që është e rëndësishme për një problem praktik, projektuesit e softuerit mund ta marrin atë njohuri dhe ta përdorin atë për të analizuar çështje specifike dhe për të përmirësuar programin robotik “gjuhën e robotit”. Gjithçka që kërkohet janë të dhëna që janë mjaft të forta sa që algoritmet të mund të dallojnë modele të dobishme. Të dhënat mund të vijnë në formën e informacionit digjital, imazheve satelitore, informacionit vizual, tekstit ose të dhënave të pastrukturuara.

Sistemet e Inteligjences Artificiale kanë aftësinë për të mësuar dhe përshtatur ndërsa marrin vendime. Në zonën e transportit, për shembull, automjetet gjysmë autonome kanë mjete që i bëjnë drejtuesit dhe automjetet të dinë për bllokimet e ardhshme, gropat, ndërtimin e autostradës ose pengesa të tjera të mundshme në trafik. Robotët mjekësorë po ndikojnë mjaft pozitivisht në aplikimin e kirurgjive të vështira.

Inteligjenca artificiale nuk është një vizion futurist, por diçka që është këtu sot dhe është e integruar dhe e vendosur në një sërë sektorësh. Kjo përfshin fusha të tilla si financat, siguria kombëtare, kujdesi shëndetësor, drejtësia penale, transporti dhe qytetet inteligjente. Ka shumë shembuj ku Inteligjenca Artificiale tashmë po bën një ndikim madhor globalisht.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0