Energjia jeshile do të ‘pushtojë botën’ deri në 2050 - Business Magazine Albania

Energjia jeshile do të ‘pushtojë botën’ deri në 2050

Energjia diellore dhe erës mund të zëvendësojnë plotësisht lëndët djegëse fosile për t’u bërë burimi kryesor i energjisë në botë deri në vitin 2050, ka pohuar një raport i ri. Botuar të Premten, raporti nga thinktank Carbon Tracker parashikoi gjithashtu që nëse era dhe energjia diellore vazhdonin në trajektoren e tyre aktuale të rritjes, ata do të shtynin karburantet fosile nga sektori i energjisë elektrike nga mesi i viteve 2030.

Teknologjia aktuale i dha botës fuqinë për të kapur 6,700 Petawatt / orë (PWh) energji nga energjia diellore dhe era, pretenduan studiuesit – më shumë se 100 herë sasia e energjisë së konsumuar globalisht në 2019.

Pavarësisht potencialit të madh, vetëm 0.7 PWh energji diellore dhe 1.4 PWh energji ere u gjeneruan në 2019, sipas raportit. Sidoqoftë, autorët e studimit janë të bindur se kostot e vazhdueshme në rënie kishin të ngjarë të çonin në rritje eksponenciale në gjenerimin e energjisë diellore dhe të erës. Një normë vjetore e rritjes prej 15% do të bënte që energjia nga dielli dhe era të gjenerojnë energjinë elektrike për të gjithë botën nga mesi i viteve 2050.

Raporti vuri në dukje se kostoja e energjisë diellore kishte rënë me një mesatare prej 18% në vit që nga viti 2010, ndërsa çmimet e energjisë së erës kishin rënë me një mesatare prej 9% çdo vit në të njëjtën periudhë. Energjia diellore ishte rritur me një normë mesatare vjetore prej 39% gjatë dekadës së fundit, pothuajse dyfishuar në kapacitet çdo dy vjet, sipas raportit. Ndërkohë, energjia e erës ishte rritur në kapacitet me 17% në vit, me përparime si panele më të mira dhe turbina më të larta që ndihmonin në uljen e kostove.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0