EMA nis vlerësimin për vaksinën kineze kundër Covid-19 - Business Magazine Albania

EMA nis vlerësimin për vaksinën kineze kundër Covid-19

Fëmijë i prindërve të divorcuar

Agjencia Evropiane e Barnave ka filluar një rishikim të vaksinës së koronavirusit Sinovac të Kinës, njoftoi të martën rregullatori i barnave. Të dhënat paraprake nga studimet laboratorike tregojnë se vaksina prodhon një përgjigje imune, shkroi EMA në një njoftim për shtyp.

Rishikimi i vaksinës lejon rregullatorët e BE-së të vlerësojnë të dhënat ndërsa ato bëhen të disponueshme derisa të ketë prova të mjaftueshme për të paraqitur një kërkesë zyrtare të autorizimit të marketingut me kusht. EMA nuk dha një afat kohore për vendimin e saj përfundimtar, por tha që procesi duhet “të marrë më pak kohë sesa normalisht për t’u vlerësuar, për shkak të punës së bërë gjatë rishikimit të kodit”.

Kërkuesi i saj në BE, Life’On S.r.l., paraqiti kërkesën. Agjencia gjithashtu ka rishikime të vazhdueshme të tre vaksinave të tjera, duke përfshirë vaksinën vektoriale virale të Sputnik, vaksinën mRNA të CureVac dhe vaksinën e bazuar në proteina të Novavax. Vaksina e Sinovac përdor një virus të inaktivuar që nuk mund të shkaktojë sëmundjen.

“EMA do të vlerësojë pajtueshmërinë e [vaksinës] me standardet e zakonshme të BE për efektivitetin, sigurinë dhe cilësinë”, shkroi EMA. Sinovac ka postuar nivele të ndryshme të efikasitetit në studime të ndryshme në botën reale që variojnë midis 51 dhe 82 përqind.

Është aprovuar nga rregullatorët kinezë, së bashku me tre vaksina të tjera të prodhuara në Kinë, por ato kanë postuar kryesisht nivele relativisht të ulëta të efikasitetit në krahasim me homologët e tyre perëndimorë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë pritet të marrë një vendim në lidhje me vaksinën në fund të kësaj jave. Vaksina Sinovac përdoret gjerësisht në Shqipëri, ku të paktën mbi 200 mijë shqiptarë kanë marrë dozën e parë të injeksionit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0