Elon Musk mbaroi ndërtimin e baterisë më të madhe në botë


Elon Musk vuri një bast se do të ndërtonte baterinë më të madhe në botë për 100 ditë. Dhe ja ku jemi. Ajo tashmë ka mbaruar!

Tesla sapo mbaroi instalimin e një baterie gjigande në South Australia. Ky sistem Powerpack, ka një kapacitet prej 100 megawatt. Tashmë është momenti të testohet.

Lexoni: A do të dëmtohen mekanikët e vegjël nga makinat elektrike?

Testimi do të bëhet pas disa ditësh që të sigurohet se përmbush kërkesat e AEMO dhe të South Australia.

E gjithë kjo, derivon nga një status i Elon Musk në Twitter në Mars 2017. Nëse ajo nuk ndërtohej për 100 ditë, ai do ta paguante atë (50 milionë $).

Ai e prezantoi këtë në 29 Shtator, ndonëse gjysma e punës ishte bërë.

Ndonëse South Australia e prodhon energjinë elektrike nga burime të rinovueshme, atyre përsëri i duhet një burim tjetër alternativ. Një problem në Shtator 2016, la rezidentet pa energji elektrike. Powerpack, synon që të stabilizojë sistemin e shtetit në fjalë (South Australia) dhe të prodhojë energji të mjaftueshme për të furnizuar 30.000 shtëpi. Kjo shifër, e barabartë me numrin e shtëpive që ngelën pa energji elektrike në shtator 2016.

Në Mars 2017, qeveria deklaroi se planifikonte të krijonte një fond prej A$150 milion për të financuar projekte të tilla. Tesla e Elon Musk u përzgjodh nga 90 kandidatë nga e gjithë bota.

Ndërkohë që të tjerët vetëm flasin, ne po shpalosim pranin tonë të energjisë, duke e bërë South Austria më të pavarur, duke ofruar rezerva energjitike, dhe me çmim më të arsyeshëm për qytetarët këtë verë.” – u shpreh Jay Weatherill, drejtues i shteti të South Australia.

Burimi: Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale