Elon Musk mbaroi ndërtimin e baterisë më të madhë në botë

Elon Musk mbaroi ndërtimin e baterisë më të madhe në botë


Elon Musk vuri një bast se do të ndërtonte baterinë më të madhe në botë për 100 ditë. Dhe ja ku jemi. Ajo tashmë ka mbaruar!

Tesla sapo mbaroi instalimin e një baterie gjigande në South Australia. Ky sistem Powerpack, ka një kapacitet prej 100 megawatt. Tashmë është momenti të testohet.

Lexoni: A do të dëmtohen mekanikët e vegjël nga makinat elektrike?

Testimi do të bëhet pas disa ditësh që të sigurohet se përmbush kërkesat e AEMO dhe të South Australia.

E gjithë kjo, derivon nga një status i Elon Musk në Twitter në Mars 2017. Nëse ajo nuk ndërtohej për 100 ditë, ai do ta paguante atë (50 milionë $).

Ai e prezantoi këtë në 29 Shtator, ndonëse gjysma e punës ishte bërë.

Ndonëse South Australia e prodhon energjinë elektrike nga burime të rinovueshme, atyre përsëri i duhet një burim tjetër alternativ. Një problem në Shtator 2016, la rezidentet pa energji elektrike. Powerpack, synon që të stabilizojë sistemin e shtetit në fjalë (South Australia) dhe të prodhojë energji të mjaftueshme për të furnizuar 30.000 shtëpi. Kjo shifër, e barabartë me numrin e shtëpive që ngelën pa energji elektrike në shtator 2016.

Në Mars 2017, qeveria deklaroi se planifikonte të krijonte një fond prej A$150 milion për të financuar projekte të tilla. Tesla e Elon Musk u përzgjodh nga 90 kandidatë nga e gjithë bota.

Ndërkohë që të tjerët vetëm flasin, ne po shpalosim pranin tonë të energjisë, duke e bërë South Austria më të pavarur, duke ofruar rezerva energjitike, dhe me çmim më të arsyeshëm për qytetarët këtë verë.” – u shpreh Jay Weatherill, drejtues i shteti të South Australia.

Burimi: Mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0