Elizabeth Blackburn dhe Ursula Burns; një shkencëtare dhe një businesswoman e 500 kompanive - Business Magazine Albania

Elizabeth Blackburn dhe Ursula Burns; një shkencëtare dhe një businesswoman e 500 kompanive


Elizabeth Blackburn

“Po vizitoja një auditor, një mik më pyeti se ç’po bëja, dhe u thashë: “Do bëhem shkencëtare!” Pse një vajzë e këndshme si ti dëshiron të merret me shkencën? Në një farë mënyre i jam mirënjohëse këtij shokut, sepse më bëri të kuptoja se ishte pikërisht kjo gjëja që dëshiroja të bëja. Elizabeth fitoi çmimin Nobel në shkencën e farmaceutikës. / Elizabeth Blackburn (E para grua presidente e Institutit Salk)/TIME

Ursula Burns 

Ka disa gjëra në jetë që nuk mund t’i ndryshosh: dhe një nga ato, janë flokët e mi. Isha e vetmja grua dhe grua me ngjyrë në profesionin tim. Kur punoja në Manhattan, m’u desh të lëvizja nga një apartament më i vogël në një apartament më të madh. Mamaja ime u mundua shumë që ta bënte gjithçka të funksiononte mirë për ne. U bëra inxhiniere pa e kërkuar. Shumë njerëz të afërt mbetën të habitur; dhe më shpjeguan : “Uau, sa mirë që e realizove të përfundosh shkollën për inxhinieri!” Ju siguroj se nëse guxoni, do arrini ta evidentoni veten për mirë.

Fillova të fitoja shumë para, aq sa mamaja ime nuk i kishte ëndërruar ndonjëherë… dhe sërish… nuk e gjykoj suksesin tim bazuar mbi këtë fakt. Nuk hoqa dorë, dhe prandaj historia ime u bë gjithnjë e më e suksesshme. Ursula Burns (E para grua që drejtoi 500 kompani biznesi)/TIME

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0