Elizabeth Blackburn dhe Ursula Burns; një shkencëtare dhe një businesswoman e 500 kompanive


Elizabeth Blackburn

“Po vizitoja një auditor, një mik më pyeti se ç’po bëja, dhe u thashë: “Do bëhem shkencëtare!” Pse një vajzë e këndshme si ti dëshiron të merret me shkencën? Në një farë mënyre i jam mirënjohëse këtij shokut, sepse më bëri të kuptoja se ishte pikërisht kjo gjëja që dëshiroja të bëja. Elizabeth fitoi çmimin Nobel në shkencën e farmaceutikës. / Elizabeth Blackburn (E para grua presidente e Institutit Salk)/TIME

Ursula Burns 

Ka disa gjëra në jetë që nuk mund t’i ndryshosh: dhe një nga ato, janë flokët e mi. Isha e vetmja grua dhe grua me ngjyrë në profesionin tim. Kur punoja në Manhattan, m’u desh të lëvizja nga një apartament më i vogël në një apartament më të madh. Mamaja ime u mundua shumë që ta bënte gjithçka të funksiononte mirë për ne. U bëra inxhiniere pa e kërkuar. Shumë njerëz të afërt mbetën të habitur; dhe më shpjeguan : “Uau, sa mirë që e realizove të përfundosh shkollën për inxhinieri!” Ju siguroj se nëse guxoni, do arrini ta evidentoni veten për mirë.

Fillova të fitoja shumë para, aq sa mamaja ime nuk i kishte ëndërruar ndonjëherë… dhe sërish… nuk e gjykoj suksesin tim bazuar mbi këtë fakt. Nuk hoqa dorë, dhe prandaj historia ime u bë gjithnjë e më e suksesshme. Ursula Burns (E para grua që drejtoi 500 kompani biznesi)/TIME

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale