Eksplorimi i potencialit të videove të gjeneruara nga AI: Një bisedë me Mira Murati - Business Magazine Albania

Eksplorimi i potencialit të videove të gjeneruara nga AI: Një bisedë me Mira Murati

Eksplorimi i potencialit të videove të gjeneruara nga AI: Një bisedë me Mira Murati

Bota e krijimit të videove është në prag të një revolucioni, me inteligjencën artificiale (AI) që premton të transformojë mënyrën si prodhojmë dhe konsumojmë media vizuale. Në krye të kësaj lëvizjeje është OpenAI, një kompani kërkimore AI, e cila së fundmi prezantoi Sora, një model të ri AI që mund të gjenerojë video nga kërkesat në tekst. Sipas Mira Murati, Drejtoreshës Teknologjike e OpenAI, Sora përdor një teknikë të quajtur difuzion, e cila mundëson ruajtjen e cilësisë vizuale ndërsa përgjigjet ndaj udhëzimeve të përdoruesit, duke rezultuar në video koherente dhe tërheqëse.

Një nga aspektet më emocionuese të kësaj teknologjie është potenciali i saj për të demokratizuar krijimin e videos. Me video të gjeneruara nga AI, kushdo mund të krijojë video profesionale pa pasur nevojë për pajisje të shtrenjta apo ekspertizë teknike. Kjo mund të hapë rrugë të reja për shprehjen vetjake, edukimin dhe argëtimin.

Lexo edhe:Mira Murati ka një lajm, për përdoruesit e Inteligjencës Artificiale.Së shpejti do të mund të…

Megjithatë, video e gjeneruar nga AI sjell edhe pyetje të ndërlikuara etike, të sigurisë dhe ekonomike. Joanna Stern shprehet shqetësuese për përdorimin e mundshëm të kësaj teknologjie për propagandë ose dezinformim, veçanërisht në një kohë të polarizimit politik dhe dhomave të jehonës në media sociale. Murati njeh këto rreziqe dhe thekson angazhimin e OpenAI për zhvillimin dhe zbatimin përgjegjës të AI-së, duke nënvizuar rëndësinë e kërkimeve të vazhdueshme për zbulimin dhe zbutjen e strategjive për të parandaluar keqpërdorimin e videove të gjeneruara nga AI.

Një sfidë tjetër është ndikimi potencial në tregun e punës, ku video e gjeneruar nga AI mund të shkaktojë humbje vende pune për krijuesit njerëzorë. Megjithatë, Murati sugjeron se AI mund të krijojë gjithashtu mundësi të reja për krijimtari njerëzore dhe bashkëpunim.

Duke parë përpara, Murati imagjinon një të ardhme ku video e gjeneruar nga AI do të përmirësojë dhe do të pasurojë krijimtarinë njerëzore, jo ta zëvendësojë atë. Ajo sheh potencial për AI-në të asistojë në detyra si skicimin e historisë, redaktimin dhe efektet, duke lejuar kështu krijuesit njerëzorë të fokusohen në tregimin e historisë dhe shprehjen artistike. Për të realizuar këtë vizion, ajo thekson rëndësinë e bashkëpunimit midis kërkuesve AI dhe krijuesve të videos, për të zhvilluar mjete dhe teknika të reja që fuqizojnë krijimtarinë njerëzore dhe mundësojnë forma të reja të tregimit vizual.

YT

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0