A e dini se, mollët e supermarketit janë 10 muaj të vjetra? - Business Magazine Albania

A e dini se, mollët e supermarketit janë 10 muaj të vjetra?Molla që sapo keni ngrënë me shumë mundësi është 5 muaj e vjetër. Mollët mblidhen nga muaji gusht deri në nëntor. Mollët të cilat do të shiten në dhjetor mbahen në frigorifer.

Magazinat gjigande ku ato ruhen, mbahen në një temperaturë nga 34 deri në 38 gradë. Ndërsa mollët të cilat do të shiten më vonë, mbahen në një depo me atmosferë të kontrolluar. Ata janë të depozituara në temperatura të ulëta dhe në nivelet e oksigjenit. Nivelet e oksigjenit zvogëlohen me 2% (niveli normal i oksigjenit është rreth 21%).

Por mos përhapni panik!

“Nëse ato trajtohen dhe ruhen në mënyrën e duhur atëherë shija e mollës është e njëjtë si në momentin fillestar kur është mbledhur,” thotë Alisha Albinder një kopshtare me eksperiencë. Mollës humbasin pak aciditet gjatë magazinimit, por nuk ka shumë ndryshime në vlerat ushqyese.

/HuffingtonPost

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0