A e dini se, mollët e supermarketit janë 10 muaj të vjetra? - Business Magazine Albania

A e dini se, mollët e supermarketit janë 10 muaj të vjetra?Molla që sapo keni ngrënë me shumë mundësi është 5 muaj e vjetër. Mollët mblidhen nga muaji gusht deri në nëntor. Mollët të cilat do të shiten në dhjetor mbahen në frigorifer.

Magazinat gjigande ku ato ruhen, mbahen në një temperaturë nga 34 deri në 38 gradë. Ndërsa mollët të cilat do të shiten më vonë, mbahen në një depo me atmosferë të kontrolluar. Ata janë të depozituara në temperatura të ulëta dhe në nivelet e oksigjenit. Nivelet e oksigjenit zvogëlohen me 2% (niveli normal i oksigjenit është rreth 21%).

Por mos përhapni panik!

“Nëse ato trajtohen dhe ruhen në mënyrën e duhur atëherë shija e mollës është e njëjtë si në momentin fillestar kur është mbledhur,” thotë Alisha Albinder një kopshtare me eksperiencë. Mollës humbasin pak aciditet gjatë magazinimit, por nuk ka shumë ndryshime në vlerat ushqyese.

/HuffingtonPost

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0