Dy ish punonjës të Twitter akuzohen se kanë spiunuar për Arabinë Saudite


Dy ish punonjës të rrjetit social Twitter, janë akuzuar nga Shtetet e Bashkuara se kanë spiunuar për Arabinë Saudite.

Në akuzat e ngritura në San Francisko dyshohet se agjentët sauditë kanë kërkuar informacion personal për përdoruesit e Twitter, duke përfshirë edhe kritikët e njohur të qeverisë saudite.

Dokumentet e gjykatës kanë identifikuar të dy personat si Ahmad Abouammo, shtetas amerikan dhe Ali Alzabarah nga Arabia Saudite.

Personi i tretë, qytetar saudit, Ahmed Almutairi, gjithashtu është akuzuar për spiunazh.

Lexoni gjithashtu:

Drejtori ekzekutiv i Twitter tallet me logon e re të Facebook-ut

E përditshmja amerikane, The New York Times ka thënë se është hera e parë që qytetarët sauditë janë akuzuar për spiunazh brenda Shteteve të Bashkuara.

Gjiganti Twitter ka deklaruar se është në dijeni “për shkallën në të cilën mund të arrijnë aktorët e këqij” për të minuar shërbimet e rrjetit social.

Arabia Saudite është shtet aleat i Shteteve të Bashkuara në Lindjen e Mesme.

Presidenti amerikan Donald Trump, ka krijuar marrëdhënie të ngushta me Mbretërinë Saudite, pavarësisht se kjo e fundit është dënuar ndërkombëtarisht për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi, vitin e kaluar.

Indiatoday

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale