DreamLab, aplikacioni nga Vodafone që ju ndihmon të luftoni kancerin


Çdo dy minuta një person në Mbretërinë e Bashkuar diagnostikohet me kancer. Risku për të patur një sëmundje kancerogjene është rritur nga 1 në 2. Për këtë arsye, Fondacioni Vodafone po kërkon që përdoruesit e smartphone-ëve në Mbretërinë e Bashkuar të bashkohen për të luftuar këtë sëmundje përmes aplikacionit “DreamLab”.

Ja si funksionon ai:

DreamLab është i disponueshëm për Android dhe iOS. E vetmja gjë që duhet të bëni është ta lini telefonin tuaj në karikim ndërkohë që jeni në gjumë. Falë një bashkëpunimi mes Fondacionit Vodafone dhe studiuesve në Imperial College London, procesi i karikimit të telefonit tuaj do të përdoret për të asistuar në një projekt që synon të përshpejtoj gjetjen e ilaçeve efektive për kancerin.

DreamLab do të përdoret nga një projekt kërkimor rreth kancerit i drejtuar nga Dr. Kirill Veselkov, pedadog në departamentin e Kirurgjisë dhe Kancerit në Kolegjin Imperial, Fakulteti i Mjekësisë. Ky projekt, i quajtur DRUGS (Ripozicionimi i ilaçeve duke përdorur rrjetet e smartphone-ëve), kërkon të gjejë përdorues të rinj dhe kombinime më efektive për ilaçet ekzistuese që janë përshtatur për përbërjen genomike të kancerit.

Dr. Veselkov dhe skuadra e tij kanë krijuar një alegoritëm që mbledh shumë të dhëna dhe i ndan ato në sektorë të menaxhueshëm, në mënyrë që miliona kalkulime të realizohen duke përdorur aplikacionin DreamLab. Këto llogaritje do të vlerësojnë efektet e ilaçeve që përdoren për tipe të ndryshëm të kancerit. Në planin afatgjatë, studiuesit besojnë se puna e tyre mund të gjejë kombinime të reja të barnave të kancerit dhe mundësimin e trajtimeve të përshtatura për pacientët.

Duke përdorur DreamLab, studiuesit në Imperial do të jenë në gjendje të realizojnë llogaritjet e tyre më shpejt, sesa me një desktop kompjuteri me një procesor eight-core. Edhe nëse ky desktop do të operonte 24 orë në ditë, atij sërish do t’i duheshin 300 vjet për të procesuar të dhënat. Një rrjet prej 100,000 smartphone-ësh që vepron gjashtë orë në natë, do ta përfundonte këtë punë brenda tre muajve.

Ju mund ta shkarkoni DreamLab në App store për Ios, dhe në GooglePlay për Android.

/Vodafone

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale