Dorsey fokusohet te kriptomonedhat pas dorëheqjes nga Twitter. Emëron kompaninë e pagesave pas termit “blockchain” - Business Magazine Albania

Dorsey fokusohet te kriptomonedhat pas dorëheqjes nga Twitter. Emëron kompaninë e pagesave pas termit “blockchain”

Square, kompania e pagesave e udhëhequr nga bashkëthemeluesi i Tëitter, Jack Dorsey, tha të mërkurën se po ndryshonte emrin e saj në Block Inc, pasi duket të zgjerohet përtej biznesit të saj të pagesave dhe në teknologji të reja si blockchain.

Kompania me bazë në San Francisko tha se emri “Square” ishte bërë sinonim i biznesit të saj të shitësve. Emri i ri do ta dallonte entitetin e korporatës nga bizneset e tij, shtoi Square, një strategji e ngjashme me riemërimin e Meta Platforms nga Facebook muajin e kaluar.

Kompania tha se nuk do të kishte ndryshime organizative dhe njësitë e saj të ndryshme të biznesit – e para është Square, e dyta shërbimi i pagesave person në person, Cash App, shërbimi i transmetimit të muzikës Tidal dhe segmenti i shërbimeve financiare të fokusuara në bitcoin TBD54566975 – do të vazhdojnë të ruajnë markat e tyre përkatëse. Aksionet u rritën gati 1 për qind pas lajmit.

Lexo edhe: Jack Dorsey jep dorëheqjen nga drejtimi i Twitter. A morën kriptot të gjithë vëmendjen e tij?

“Emri ka shumë kuptime të lidhura për kompaninë – blloqe ndërtimi, blloqe lagje dhe bizneset e tyre lokale, një bllok zinxhir, një seksion kodi dhe pengesa për t’u kapërcyer,” tha Square në një deklaratë. .

Lëvizja vjen disa ditë pasi Dorsey dha dorëheqjen nga roli i tij si shef ekzekutiv në Twitter.

Nën drejtimin e Dorsey, i cili e ka shprehur shpesh interesimin e tij për kriptomonedhat, Square bleu Bitcoin me vlerë 50 milionë dollarë (44 milionë euro) edhe para valës së interesit institucional që çoi çmimin e monedhës dixhitale në nivele rekord këtë vit. Në shkurt, ajo e rriti më tej bastin e saj dhe investoi 170 milionë dollarë të tjera (150 milionë euro) në të.

Square gjithashtu ka peshuar krijimin e një portofoli harduerësh për Bitcoin për ta bërë ruajtjen e tij më të zakonshme.

Emri i ri do të hyjë në fuqi në ose rreth datës 10 dhjetor, tha Square, por simboli “SQ” në bursën e Nju Jorkut nuk do të ndryshojë në këtë kohë.

Euronews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0