Djali i Michael Schumacher pjesë e garave të Formula 1

Djali i Michael Schumacher pjesë e garave të Formula 1

Michael Schumacher

Djali i pilotit të mirënjohur Michael Schumacher, Mick, pritet të kryejë garën e parë në Formulën 1 fundjavën e ardhshme.

Më 11 tetor, 21-vjeçari do të debutojë në Eifel Grand Prix që zhvillohet në pistën e Nurburngring në Gjermani me një makinë Alfa Romeo. Bashkë me të do të jetë edhe Callum Ilott që do të garojë me makinë Haas. Të dy janë pilotë të akademisë së Ferrarit.

Mick e ndau në rrjetet sociale gëzimin e tij për sa i përket kësaj mundësie, e cila i ofrohet në shtëpi. Ai falënderoi skuadrën e Ferrarit dhe Alfa Romeos për mundësinë.

Fakti që Mick do të garojë në Nurburgring ka shumë domethënie. I ati, Michael, shtatë herë kampion bote në Formulën 1, pesë tituj prej së cilave me Ferrarin në fillim vitet 2000, konsiderohet një nga sportistët më të ndjekur në Gjermani dhe ndër më të suksesshmit në garat e njëvendësheve. Ai aktualisht mbetet në gjendje jo të mirë shëndetësore, që prej aksidentit që pësoi në vitin 2013 teksa ushtrohej për ski, shkruan The Guardian.

Mick për momentin garon për Prema Racing në Formula 2, një kategori më e vogël, ku kryesisht angazhohen të rinjtë. Me këtë skuadër ai ka zhvilluar 44 gara, prej së cilave 11 i ka mbyllur në podium, tre në vend të parë. Ai konsiderohet talent si i ati me një të ardhme në botën e automobilizmit, ndërkohë që ndjekësit e Ferrarit shpresojnë që atij t’i jepet mundësia që, pse jo, nga viti tjetër të garojë për kokëkuqen.

Përveç Mick dhe Callum, Ferrari ka në diskutim edhe një pilot të tretë nga akademia, Robert Shwartzman, i cili do të provojë një makinë të Formulës 1 në Abu Dhabi.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0