Ditët e Edukimit Financiar dhe Digjital, takime me anëtarët në degët e FED invest - Business Magazine Albania

Ditët e Edukimit Financiar dhe Digjital, takime me anëtarët në degët e FED invest

Ditët e Edukimit Financiar

Në muajt Mars – Prill, FED invest po zhvillohen punimet e Asamblesë së takimeve vjetore në degë. Së fundi, u zhvillua takimi vjetor në degët e Bushatit dhe Koplikut.

Në rrethin Shkodër, FED invest ka financuar me kredi mbi 3500 anëtarë, të cilët marrin shërbime financiare çdo ditë, me vlerë totale 232  milionë lekë.

FED invest, operon që nga viti 1992 dhe vazhdimisht ka luajtur një rol historik në promovimin e përfshirjes financiare në Shqipëri, duke i shërbyer popullsisë në zonat rurale dhe peri-urbane nëpërmjet instrumentave financiare të përshtatur ndaj nevojave lokale. Tashmë FED invest propozon një gamë të gjerë shërbimesh financiare të bazuara në teknologjinë moderne bankare.

 

Gjatë viteve, institucioni ka pasur një ndikim të prekshëm në zhvillimin social-ekonomik të vendit dhe fokusi kryesor kanë qenë fermerët, sipërmarrësit e vegjël dhe familjet rurale dhe urbane.

 

Për ҫdo kredi të re që është dhënë mesatarisht, janë krijuar 1.6 vende pune të reja.  Në këto 30 vite janë dhënë mbi 170.000 kredi me një vlerë që tejkalon  60 miliardë  lekë  kredi të disbursuar në vite. Po të krahasojmë shifrat ndër vite, në vitin 1992 shuma mesatare e kredisë 10 000 ALL;  viti 2021 ku  shuma mesatare e kredisë është 450 000 lekë.

 

Projekti 4 vjeҫar Fed Invest – Jica ka për qëllim përmirësimin e jetesës së familjeve me ferma të vogla në Shqipëri,  nëpërmjet përfshirjes financiare.Disa nga Komponenet  kryesore të projektit Janë Zgjerimi dhe zhvillimi i produkteve financiare, Krijimi i një Qëndre për Informim Agro për shërbimet jo financiare, Ofrimi i shërbimeve bankare pa degë, nëpërmjet zhvillimeve të soft&hard ëare i quajtur ndryshe Branchless Banking, Matja e treguesve socialë, me qëllim ndjekjen e njëkohëshme të objektivave financiare dhe sociale si dhe Rritja e kapaciteteve të të zgjedhurve dhe punonjësve të FED invest.

FED invest i kushton një rëndësi të veҫantë mbrojtjes së mjedisit, ngritjen e kapaciteve në fushën e agrofinancës dhe SME-ve, pëmiresimin e shërbimit në degë për të rritur efiҫencën operacionale.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0