Diplomë në 6 muaj, Google hap universitetin e saj

Gjiganti teknologjik ‘Google’, do të ofrojë kurse gjashtë mujore si një procese trajnimi për të gjithë ata që duan të punësohen në të ardhme. Mediat e huaja kanë raportuar se kursi do të ketë të njëjtën vlerë si një diplomë universitare. Pas mbarimit të kursit studentët do t’iu jepet një certifikatë karriere në Google. Synimi është përfshirja e studentëve që synojnë të diplomohen në profesionet më të kërkuara të botës dixhitale. Kohëzgjatja e kursit nuk do i kalojë gjashtë muaj dhe sipas informacioneve të ‘Google’ ai nuk do të kushtojë më shumë se 300 dollarë.

Lëvizja nga Mountain View vjen si befasi dhe synon të  sjelli modernizim, të paktën në Shtetet e Bashkuara,  në mekanizmat e arsimit të mesëm dhe të lartë. Kjo nismë ka ardhur pas pandemisë së Covid-19 pasi në të gjithë botën krijoi vështirësi në hapjen e shkollave dhe një ‘rrëmujë’ e madhe u krijua për studentët.

Si do funksionojë Universiteti Google? “Universiteti” nuk do i përfshijë të gjitha gradat, por vetëm disa degë specifike të përshtatshme me botën dixhitale, si kurset universitare teknologjike më të kërkuara në botë. Një karakteristikë tjetër është se kurset do të jenë shumë të shkurtra, nuk do të zgjasin më shumë se gjashtë muaj dhe do të jenë më të lira se ato tradicionale. Qëllimi është që t’u sigurojë studentëve të rinjë mundësinë për të hyrë menjëherë në botën e punës.

Midis studentëve amerikanë ka shumë interes për propozimin e universitetit Google, por edhe një skepticizëm të caktuar. Shumë pyesin se si do të jetë e mundur të merret një profesion në një  kurs gjashtë mujor, kur në universitetet tradicionale duhen vite të tëra studimi. Të njëjtin shqetësim kanë dhe universitetet, që nga njëra anë kanë frikë nga zhvlerësimi i procesit mësimor  dhe nga ana tjetër ata shohin me shqetësim mundësinë që studentët e tyre të lëvizin drejt universitetit Google.

Kështu studentët nuk do të detyrohen të harxhojnë një kohë të gjatë për të marrë një profesion por edhe nuk do të paguajnë tarifa, libra apo detyrime të tjera ndaj universitetit.  Pika tjetër e fortë e Universitetit, e propozuar nga Mountain View është kostoja. Çdo kurs nuk duhet të kushtojë më shumë se disa qindra dollarë, kështu që mund të ndiqet nga një numër i madh i studentëve, nga të cilët kompanitë mund të zgjedhin më pas më të mirët. Shumica e aktiviteteve të studimit do të zhvillohen  në internet, duke shmangur kështu edhe kostot e strukturave fikse siç janë kostot e udhëtimit dhe të jetesës për studentët.

Me pak fjalë, studentët do të kenë mundësi që me një kosto të ulët dhe një kohë të shkurtër të kryejnë një universitet online që është I njëjtë me universitetin tradicional. Deri më tani ende nuk dihet se kur do të jetë data e saktë kur do të hapen kurset universitare Google.

Repubblica.it

INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale