Deri 40% e te punesuarve nuk paguajnë taksa - Business Magazine Albania

Deri 40% e te punesuarve nuk paguajnë taksa


Raporti i Qendres Shqiptare per Kerkime Ekonomike sakteson se 30-40% te te punesuarve ne Shqiperi nuk paguajne asnje takse ndaj shtetit çka ka sjelle reduktim te kontributeve shoqerore si dhe zhvillimin e nje konkurrence te pandershme mes bizneseve.

Milva Ikonomi, eskperte ne ekonomi, permes nje analize sqaron se nga viti 2007 ne 2012 bizneset nuk kane ulur pagat edhe pse nuk kane rritur investimet, çka ka ndihmuar ne kapercimin e krizes me lehte.

“Po flasim per shkallen e gape-t midis atyre qe kane qene te punesuar dhe atyre qe kane qene kontribues. Ne vitin 2007 shkalla e gape-t ishte 12%, ndersa ne vitin 2012 shkoi 40%. Ne Shqiperi mbizoteron ndermarrja e vogel, me pak punonjes, biznesi me lidhje nepotike. Pikerisht kjo ka sherbyer per te mos lejuar renien e pagave ne sektorin privat”, shpjegon zonja Ikonomi.

Milva Ikonomi sqaron se shume biznese ne Shqiperi jane me lidhje familjare, çka ndikon qe shpesh vendimet te mos jene te drejta: “Kur ndermarrja realizon bilancin e vet ekonomik, ka gjithmone parasysh qe nje pjese te fitimit ta çoje drejt fondit te pagave dhe nje pjese ta lere per te bere investime. Shume vende te rajonit ulen pagat e punonjesve dhe jo investimet, ndersa ne Shqiperi nuk u ulen pagat ne kohen e krizes.”

Sipas raportit, pagat ne sektorin publik jane mesatarisht 25% me te larta se pagat ne pergjithesi. Pothuasje 60% e te punesuarve perfitojne nga te ardhurat te barabarta me pagen minimale. Transporti dhe telekomunikacioni kane pagen me te larte, me nje mesatare prej 55 mije lekesh, me pas vjen industria dhe ndertimi me 35 mije dhe ne fund eshte sektori i sherbimeve.

 Top Channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0