Crypto.com pranon se hakerat i kanë vjedhur 30 milionë dollarë - Business Magazine Albania

Crypto.com pranon se hakerat i kanë vjedhur 30 milionë dollarë

Në një postim të publikuar në orët e hershme të mëngjesit të së enjtes, kompania e shkëmbimit të kriptomonedhave Crypto.com pranoi se kompania kishte humbur mbi 30 milionë dollarë në Bitcoin dhe Ethereum pas një hakimi që ndodhi më 17 janar.

Kompania është kritikuar për komunikimin e paqartë rreth hakimit, i cili u konfirmua zyrtarisht vetëm dje nga CEO Kris Marszalek.

Postimi thoshte se vlera totale e tërheqjeve të paautorizuara ishte 4,836,26 ETH dhe 443,93 BTC, ekuivalente me afërsisht 15,2 milion dollarë dhe 18,6 milion dollarë, respektivisht, me kursin aktual të këmbimit, si dhe 66,200 dollarë monedha të tjera. Sipas postimit, 483 përdoruesve të Crypto.com iu komprometuan llogaritë e tyre.

Crypto.com ka thënë se të gjithë klientët e prekur janë rimbursuar plotësisht për humbjet.

Komunikimi i fundit nga kompania ofron informacionet për shkeljen e sigurisë, megjithëse detajet e metodës së saktë të kompromisit mbeten ende të paqarta.

“Të hënën, 17 janar 2022, rreth orës 12:46 UTC, sistemet e monitorimit të Crypto.com zbuluan aktivitet të paautorizuar në një numër të vogël llogarish përdoruesish ku transaksionet miratoheshin pa u njohur nga kontrolli i vërtetimit 2FA,” thuhet në postim. . “Kjo shkaktoi një përgjigje të menjëhershme nga ekipe të shumta për të vlerësuar situatën. Të gjitha tërheqjet në platformë u pezulluan gjatë hetimit. Çdo llogari që u zbulua se u ndikua ng hakimi u rivendos plotësisht.”

Lexo edhe: Hakeri shqiptar që u mor me Bitcoin dhe terrorizëm

Si rezultat i hakimit, kompania ka kthyer sistemin e vërtetimit me dy faktorë në një arkitekturë të re dhe ka revokuar të gjitha tokenat ekzistuese 2FA, që do të thotë se të gjithë klientët do të duhet të kalojnë në sistemin e ri.

Hakimi i Crypto.com është më i fundit në një varg sulmesh që synojnë shkëmbimet e kriptomonedhave, të cilat janë disa nga objektivat më me vlerë të lartë në ekosistemin e kriptomonedhave. Në vitin 2021 ka pasur më shumë se 20 hakime të shkëmbimit të kriptove ku hakeri u arratis me më shumë se 10 milionë dollarë fitim sipas një analize nga NBC News, dhe gjashtë raste kur vlera e fondeve të vjedhura i kalonte 100 milionë dollarë.

theverge 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0