CloudFabric 3.0: Përshpejtimi i transformimit të gjelbër të qendrave të të dhënave me performancë të lartë - Business Magazine Albania

CloudFabric 3.0: Përshpejtimi i transformimit të gjelbër të qendrave të të dhënave me performancë të lartë

CloudFabric

Sipas OJQ-së   Global Carbon Project, emetimet globale të karbonit në vitin 2020 arritën në 34 miliardë tonë. Duke qenë një shifër relativisht e lartë, blogeri shkencor amerikan Caleb Scharf na jep një llogaritje shumë më intuitive duke përdorur si shembull emetimet e dioksidit të karbonit nga një pyll që digjet. Djegia e një hektari pylli halorë çliron 4,81 ton dioksid karboni, pra 34 miliardë tonë emetime karboni është e barabartë me djegien e afro 30 milionë kilometrave katrorë të pyjeve halore – tre të katërtat e sipërfaqes totale të pyllëzuar në botë.

Kjo statistikë alarmante thekson nevojën për një përpjekje të përbashkët globale për t’i dhënë përparësi neutralitetit të karbonit. Ndërsa 66 vende dhe rajone kanë vendosur objektiva të neutralitetit të karbonit për të reduktuar emetimet e karbonit për të mbrojtur planetin. Vetëm Butani dhe Surinami kanë arritur neutralitetin e karbonit. Dhe me zhvillimin e shpejtë të informatikës cloud, të dhënave të mëdha, inteligjencës artificiale dhe teknologjive të tjera dixhitale, qendrat e të dhënave janë gjithnjë e më të uritur për fuqinë kompjuterike dhe gjerësinë e brezit. Si emetues kryesorë të karbonit, qendrat e të dhënave përballen me presion në rritje për reduktimin e konsumit të energjisë.

Më shumë fuqi kompjuterike me efikasitet më të mirë

Sipas punimit të qershorit 2021 “Ndikimi i përdorimit në nevojat e qendrës së të dhënave për energji elektrike: Një model parashikimi dinamik i sistemit”, kërkesa për energjinë e qendrës së të dhënave do të dyfishohet deri në trefish deri në vitin 2030, duke arritur në 750 TWh për të llogaritur 36% të konsumit të energjisë të gjithë industrisë së TIK.

Përveç përdorimit të energjisë së rinovueshme dhe përmirësimit të furnizimit me energji dhe shpërndarjes së nxehtësisë, metoda të tjera për të ulur konsumin e energjisë në qendrat e të dhënave përfshijnë përmirësimin e fuqisë llogaritëse dhe shkurtimin e kohës së përfundimit të punës (JCT).

CloudFabric 3.0 përshpejton transformimin e gjelbër të qendrave të të dhënave me performancë të lartë

E ndërtuar me çelsat e qendrës së të dhënave të serisë CloudEngine me nivel të ulët karboni dhe me efikasitet energjie, zgjidhja e rrjetit të qendrës së të dhënave hiperkonvergjente (DCN) të Huawei CloudFabric 3.0 bazohet në rrjetet pa humbje për të shfrytëzuar plotësisht fuqinë kompjuterike, për të shkurtuar JCT dhe për të reduktuar konsumin e përgjithshëm të energjisë të IT në qendrat e të dhënave.

Teknologji unike për shpërndarjen e nxehtësisë: 54% konsum më të ulët të energjisë për bit se mesatarja e industries

Mundësuar nga më shumë se 50 teknologji të patentuara të shpërndarjes së nxehtësisë, çelsat e qendrës së të dhënave të serisë CloudEngine të Huawei ofrojnë efikasitetin më të lartë të shpërndarjes së nxehtësisë në industri, duke arritur 54% konsum më të ulët të energjisë për bit.

Një rrjet Ethernet pa humbje redukton konsumin e energjisë për TFLOPS me 27,4% dhe për IOPS me 30%

Zgjidhja DCN e hiperkonverguar CloudFabric 3.0 e Huawei përdor algoritmin iLossless 2.0 për të zbatuar Ethernetin e parë pa humbje të industrisë. Zgjidhja ka aplikime të ndryshme si kontrolli dhe identifikimi i rrezikut, parashikimi i motit dhe eksplorimi gjeologjik.

Një grup i plotë çelësash me karbon të ulët, që kursejnë energji, pa emetime ndotëse, nuk ka materiale të shpërdoruara, pa testim të tepërt dhe asnjë material për një përdorim

Duke përdorur teknika të prodhimit të gjelbër, çelësat e qendrës së të dhënave të serisë Huawei CloudEngine janë krijuar për të përmirësuar efikasitetin e energjisë dhe për të reduktuar ndotjen nga zhurmat. Ata janë gjithashtu një nga ndërprerësit e parë Ethernet që është certifikuar nga Qendra e Çertifikimit e Bashkuar e Mjedisit në Kinë (CEC). Në të ardhmen, Huawei do të vazhdojë të inovojë për të siguruar qendrat e të dhënave të ndërmarrjeve me fuqi të lartë kompjuterike, për të përshpejtuar transformimin e gjelbër dhe për të ndihmuar në injektimin e vitalitetit dixhital në neutralitetin global të karbonit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0