Cili është shqiptari që donte të shpëtonte lokalin e famshëm “Carnegie Deli”, në New York?


Në New York, restorantet shkojnë e vijnë, mirëpo një lokal dukej sikur do të jetonte përgjithmonë. I hapur në 1937, Carnegie Deli u kthye shpejt në një ikonë të qytetit. Kryesisht me kuzhinë hebraike, lokali ofronte sanduiçe dhe ëmbëlsira të famshme dhe ka pasur mes klientëve të rregullt disa nga figurat më të mëdha të artit dhe kulturës së qytetit.

Viktimë e famës së vet, në dekadat e fundit, më shumë se njujorkezët vizitohej nga turistë kuriozë.
Fundi ishte gati i paralajmëruar. I thyer nga rënia e financave, nga gjobat, humbja e një gjyqi me punëtorët dhe divorci i pronarëve, biznesi ishte nisur në rrugën pa kthim. Në Tetor, pronarja deklaroi se do ta mbyllte në fund të vitit.

Lajmi i mbylljes mërziti shumë vetë përfshi edhe ata që nuk e kanë frekuentuar prej vitesh, por ruanin kujtime të fëmijërisë e rinisë aty.

Një njeri u përpoq në veçanti që ta shpëtonte. Emigranti shqiptar Sammy Musovic, i cili, kur mbërriti për herë të parë në SHBA, 40 vjet më parë, ka punuar aty si pjatalarës. Sot është pronar restorantesh shumë të njohura në Manhattan.

Bashkë me djemtë, ai thirri një konferencë shtypi përpara Carnegie Delit në Tetor dhe tha se do ta shpëtonte lokalin.

“Të mbyllet ky lokal është si t’i heqësh New York-ut Ndërtesën e Shtetit të Perandorisë (Empire State Building) apo Statujën e Lirisë”, deklaroi ai.

carne2

Sammy Musovic nuk ishte i vetmi që u përpoq ta blinte këtë biznes që të mos mbyllej. Gazetat njujorkeze shkrujtën në atë kohë se Musovic e njeh dhe kandidatin për President, Donald Trump.

Ai kishte organizuar këtë vit një takim fondembledhës për Melania Trump, të cilën e kishte përshkruar si një grua të bukur që donte ta shihte në Shtëpinë e Bardhë. Ai u tha gazetave se vendlindja e saj ishte në Jugosllavi, ndërsa e tija ishte jo larg kufirit të Malit të Zi.

Prej saj e mbështes edhe Donald Trump”, kishte sqaruar ai. Dëshira e tij për Shtëpinë e Bardhë u plotësua, kjo për Carnegie Deli, jo. Sot ishte dita e fundit, për lokalin e famshëm.

Kamerat ishin përsëri të gjitha nga Sammy Musovic. Me një çek tani prej 10 milionë dollarësh në dorë, ai tha para gazetarëve se ishte gati t’ia paguante pronares Marian Harper-Levine. Mirëpo, si sqaroi menaxheri i fundit kësaj ikone të qytetit, familja vendosi që historia të mbyllet me ta.

Pronarja ka thënë se Sammy Musovic ka folur më shumë me median se sa me përfaqësuesit e saj, si dhe nuk ka treguar ndonjë siguri se ka para që ta mbështesë çekun që e shpalos përpara kamerave. Ajo tha gjithashtu se nuk ka gjetur në arkivat e dokumenteve të saj ndonjë gjurmë se shqiptari ka qenë vërtet i punësuar aty si tregon.

Sammy Musovic u ka thënë gazetarëve se është pronar i lokaleve të njohura Sojourn, Vero dhe Selena Rosa, si dhe që nëse do t’ia linin atij në dorë do ta mbante hapur Carnegie Delin edhe 100 vjet të tjera.

carne3

/Shkruar nga Ruben Avxhiu për Illyria

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale