Cilat janë projektet që do të financohen në 2023? – 385 milionë euro fonde, nga hekurudhat tek qeverisja digjitale - Business Magazine Albania

Cilat janë projektet që do të financohen në 2023? – 385 milionë euro fonde, nga hekurudhat tek qeverisja digjitale

qeverisja digjitale

Një sërë projektesh do të “marrin jetë” gjatë vitit të ardhshëm me financim të huaj. Referuar listës që bashkëshoqërojnë buxhetin 2023, parashikohet që vitin që vjen projektet të arrijnë një një vlerë totale financimi prej 45.6 miliardë lekë apo 385 milionë euro.

Më shumë se gjysma e këtyre fondeve do të shkojë për projekte në funksion të përmirësimit të infrastrukturës rrugore. Ndërkohë përgjatë vitit të ardhshëm një pjesë e mirë fondesh prej 62.6 milionë euro parashikohet të shkojë për furnizimin me ujë dhe kanalizime,  ku përfshihet rrikonstruksion i rrjetit të furnizimit në Bashkitë Tiranë dhe Durrës,  rrjeti i kanalazimeve në Tiranën e Madhe si dhe menaxhimi mbetjeve urbane të kryeqytetit.

Një vëmendje e veçantë i është kushtuar projekteve që do të zbatohen nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit, për të cilat janë vënë në dispozicion 49.2 milionë euro,  ku një pjesë e mirë do të shkojë për rehabilitimin e lumit të Vlorës, rrugët rurale, furnizimin me ujë të zonave rurale, etj.  Po ashtu për transportin hekurudhor parashikohet që në 2023-shin të finacohen afro 28.2 milionë euro të cilat do të përdoren për linjën hekurudhore Shkodër-Hani i Hotit; rehabilitimin e linjës Durrës-Terminali i pasagjerëve Tiranë; ndërtimin e linjës hekurudhore Tiranë-Rinas, dhe studim fizibiliteti për linjën hekurudhore Durrës-Prishtinë.

Ndërsa 50.6 milionë euro janë vendosur në dispozicion për projekte të pa specifikuara që lidhen me forcat e luftimit. Ajo që vihet re është se një vëmendje e veçantë do ti kushtohet zhvillimit rural, ku përfshihet zhvillimi qendrushëm i zonave rurale që financohet nga qeveria gjemane përmes GIZ si dhe programi IPARD III me një fondtotal prej 28 milion eurosh .   Për përmirësimin e sistemeve dixhitale, apo siç quhet ndryshe e- qeverisja janë parashikuar rreth 25.3 milionë euro. Për përmirësimin e infrastrukturës në shendëtësi, vitin e ardhshëm do të financohen projekte me vlerë 14.3 milionë euro.

Scantv

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0