ChatGPT në hetim për rreziqet rreth përgjigjeve të rreme

ChatGPT në hetim për rreziqet rreth përgjigjeve të rreme

adresimi i rreziqeve te ai

OpenAI, kompania e inteligjencës artificiale pas ChatGPT, po hetohet nga Komisioni Federal i Tregtisë (FTC) në Shtetet e Bashkuara lidhur me rreziqet potenciale të informacionit të rremë të prodhuar nga sistemi I.A.

FTC ka kërkuar informacion nga OpenAI mbi mënyrën se si ai i trajton rreziqet që i shkaktohen reputacionit të njerëzve. ChatGPT është i njohur për prodhimin e përgjigjeve të ngjashme me njeriun për pyetjet e përdoruesve, gjë që ka ngritur shqetësime lidhur me saktësinë e informacionit që ofron.

Lexo:Taskforca për sigurinë ushqimore, Krifca: Pasaportë e rëndësishme për turizmin

Hetimi reflekton rritjen e kontrollit rregullator të teknologjisë I.A. CEO i OpenAI, Sam Altman, ka shprehur gatishmërinë e kompanisë për bashkëpunim me FTC-në. Hetimi fokusohet në çështje mbi deklaratat e rreme për individët, privatësia e të dhënave dhe përfitimi i të dhënave të trajnimit për sistemet I.A. OpenAI ka shprehur më parë përkushtimin e saj ndaj kërkimeve për sigurinë dhe mbrojtjen e privatësisë. Ky hetim rregullator vjen pas ndalimit të përkohshëm të ChatGPT nga Italia këtë vit për shqetësime në lidhje me privatësinë.

 

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0