Çfarë i bën njerëzit t’i marrin gjërat seriozisht?


Zakonisht, kur filloni një punë të re apo angazhoheni me një projekt të ri, gjëja kryesore që kërkoni nga vetja dhe nga të tjerët është serioziteti. Por, për t’u marrë seriozisht nga të tjerët apo për të fituar respektin e atyre që janë më lart se ju, duhen plotësuar disa kritere minimale në dukje, por që janë thelbësore.  

Arritja në kohë. Nuk është e nevojshme të shkoni një orë më parë në takim. Kjo nuk është korrektësi. E rëndësishme është që të jeni aty në orarin e takimit, pesë minuta para. Kjo nuk vlen vetëm për takimet apo punën, por edhe për një intervistë apo një drekë me kolegët. Mos lejoni që një gabim i thjeshtë si vonesa të kompromentojë reputacionin tuaj.

Lexo: 7 rregullat që duhet të zbatoni në një takim pune

Siguria. Ndërsa disa njerëz mund të ndihen të sigurtë, shumica prej nesh duhet të punojnë për të. Ekspozimi i besimit do të jetë pasuria juaj më e madhe në përpjekjen tuaj për t’u marrë seriozisht. Praktikoni besim duke qenë më bindës në situatat e përditshme, duke praktikuar sjellje të mirë dhe duke refuzuar të frikësoheni nga streset normale të punës. Nëse nuk jeni një person me siguri të natyrshme, mund t’ju duhet kohë për t’u zhvilluar. Por, mos u shqetësoni. Praktika do t’ju bëjë të përsosur.

Qetësia. Nëse gaboni dhe thoni diçka të papërshtatshme, është e lehtë që njerëzit rreth jush t’ju marrin më pak seriozisht. Mundohuni të heshtni në shumicën e situatave përveç rasteve kur keni diçka me të vërtetë të vlefshme për të shtuar. Edhe kur keni për të thënë diçka të vlefshme, mendoni me kujdes që të strukturoni mirë frazat tuaja dhe t’i tregoni në formë konçize. Kjo do të bëjë që praktikisht çdo fjalë që del nga goja juaj të duket e vlefshme dhe njerëzit t’ju marrin më seriozisht.

Kontrolloni gjuhën e trupit. Gjuha e trupit është e rëndësishme për më shumë sesa thjesht të shfaqni vetëbesim. Ju bën të dukeni më të zhytur në mendime, më serioz dhe më me përvojë në botën profesionale. Janë shumë gjëra që në fakt vihen re tek gjuha e trupit. Ju duhet të qëndroni drejt, të ndiqni të tjerët me sy kur flasin. Është e rëndësishme të mbani duart tuaja në tryezë dhe të shmangni rregullimin gjatë takimeve dhe të lejoni që fytyra juaj të shprehë emocionet tuaja gjatë bisedës.

Jini të përgatitur për çdo gjë. Pavarësisht nëse bëhet fjalë për një intervistë pune ose për një takim të thjeshtë me ekipin në mëngjes, përgatituni gjithmonë pak më shumë sesa mendoni se do t’ju duhet. Bëni pak më shumë kërkime. Praktikoni fjalimin tuaj disa herë. Përgatisni plane të tjera zgjidhjeje. Shanset janë që të mos i shfrytëzoni kurrë tërësisht këto materiale përgatitore, por nëse ju jepet mundësia, do të lini përshtypje të mirë.

Jini të informuar për lajmet më të fundit. Ky është një zakon i thjeshtë, por i rëndësishëm. Mundohuni të ndiqni lajmet kryesore kryesore vendase, ndërkombëtare, si dhe lajmet në industrinë tuaj. Nëse tema përmendet ndonjëherë nga një shef, bashkëpunëtor, ose një klient, do të jeni të lumtur që keni një njohuri për këtë çështje. Përfundimisht, ju do të krijoni një reputacion dhe njerëzit natyrisht do të supozojnë se jeni një punëtor i zellshëm, i përqëndruar.

Lexo: Për të qenë më të lumtur në punë, investoni më shumë në marrëdhëniet tuaj

Ruani ekuilibrat. Gjatë gjithë procesit tuaj të zhvillimit të një reputacioni më të mirë, më serioz, është e rëndësishme të qëndroni të ekuilibruar. Jini të sigurtë, por kurrë mos kaloni në territorin e arrogancës. Tregoni sa jeni përgatitur, por mos u mburrni për këtë, ose mos e bëni këtë me padurim. Qëndroni të qetë, por mos shmangni bisedat me bashkëpunëtorët tuaj. Ndonjëherë, ky mund të jetë një ekuilibër i vështirë për të goditur, por ekuilibrimi është një tipar i rëndësishëm në vendin e punës kur bëhet fjalë për vendosjen e respektit të ndërsjellë.

Sigurohuni t’i praktikoni këto zakone rregullisht. Durimi dhe qëndrueshmëria janë mjetet tuaja më të mëdha kur duhet të merreni seriozisht. Ndaj, merrni kohën tuaj dhe përpiquni të mos gaboni.

Inc

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale