Çfarë është saktësisht Dita Ndërkombëtare e Grave?

Çfarë është saktësisht Dita Ndërkombëtare e Grave?


Shtetet e botës festojnë sot Ditën Ndërkombëtare të Grave. 8 Marsi nuk kujton vetëm arritjet e grave, por gjithashtu sjell në vëmendje vështirësitë me të cilat ato përballen në rrugën e tyre.

Ja një historik i shkurtër rreth gjërave që duhet të dini për këtë ditë:

 Kur filloi?

Megjithëse kjo ditë nuk ishte njohur zyrtarisht nga Kombet e Bashkuara deri në vitin 1977, historia e festimeve daton që në fillimet e shekullit të njëzetë, falë lëvizjes së punës që u bë në Amerikën e Veriut dhe Europë.

Lexoni: Librat më të bukur që mund të dhuroni për 7-8 Mars

Anëtaret e lëvizjes së grave në Rusi gjatë Luftës së Parë Botërore festuan Ditën e Parë Ndërkombëtare të Grave në 8 Mars 1913, duke protestuar paqësisht kundër luftës. Një vit më vonë, gratë në të gjithë Europën mbajtën mitingje për t’u solidarizuar në të njëjtën datë.

Në 8 Mars 1917, mijëra gra në Petrograd u mblodhën për “Bukë dhe Paqe”. Kjo demonstratë ndihmoi në lindjen e Revolucionit Rus.

Pas Luftës së Dytë Botërore, vendet nga të gjitha kontinentet filluan të përdorin 8 Marsin si një shënues për të mbrojtur barazinë e grave. Qindra gra marshuan për të drejtat e abortit dhe barazinë në vendin e punës në qendër të qytetit të Bostonit në 8 Mars 1970. Më shumë se një shekull më vonë, ngjarje të shumta dhe marshime zhvillohen ende në 8 Mars për të festuar arritjet e grave dhe për të ndërmarrë veprime.

Për çfarë bëhet fjalë?

Kombet e Bashkuara po përqendrohen këtë vit në barazinë gjinore dhe të drejtat e njeriut për të gjitha gratë dhe vajzat. Tema e përkujtimit është: “Unë jam barazia e gjeneratës: Realizimi i të drejtave të grave”.

“2020 është një vit masiv për barazinë gjinore,” tha Phumzile Mlambo-Ngcuka, drejtoreshë ekzekutive e Kombeve të Bashkuara për Gratë. “Përfitimet e barazisë gjinore nuk janë vetëm për gratë dhe vajzat, por për të gjithë, jeta e të cilëve do të ndryshojë nga një botë më e drejtë dhe nuk do të lërë askënd mënjanë.”Ajo shpjegon sesi edhe pse ka pasur përparim për gratë që “asnjë vend nuk ka arritur barazinë gjinore”.

Si mund të përfshiheni?

Ka shumë mënyra për të marrë pjesë në Ditën Ndërkombëtare të Grave, nga marrja pjesë nëpër festivale deri tek dhurimi për kauza të caktuara.

CNN ka identifikuar disa organizata, që mbështetin gratë për problemet që ato hasin nderkombëtarisht, tw cilat mund t’i gjeni duke klikuar këtu.

Do të ketë shumë postime në mediat sociale, që do shkruajnë për festimet e kësaj ditë. Ndiqni #EachforEqual, #GenerationEquality, #InternationalWomensDay dhe #IWD2020 për të parë thirrjet që bëhen për barazi gjinore në të gjithë globin.

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0