Çfarë është saktësisht Dita Ndërkombëtare e Grave?


Shtetet e botës festojnë sot Ditën Ndërkombëtare të Grave. 8 Marsi nuk kujton vetëm arritjet e grave, por gjithashtu sjell në vëmendje vështirësitë me të cilat ato përballen në rrugën e tyre.

Ja një historik i shkurtër rreth gjërave që duhet të dini për këtë ditë:

 Kur filloi?

Megjithëse kjo ditë nuk ishte njohur zyrtarisht nga Kombet e Bashkuara deri në vitin 1977, historia e festimeve daton që në fillimet e shekullit të njëzetë, falë lëvizjes së punës që u bë në Amerikën e Veriut dhe Europë.

Lexoni: Librat më të bukur që mund të dhuroni për 7-8 Mars

Anëtaret e lëvizjes së grave në Rusi gjatë Luftës së Parë Botërore festuan Ditën e Parë Ndërkombëtare të Grave në 8 Mars 1913, duke protestuar paqësisht kundër luftës. Një vit më vonë, gratë në të gjithë Europën mbajtën mitingje për t’u solidarizuar në të njëjtën datë.

Në 8 Mars 1917, mijëra gra në Petrograd u mblodhën për “Bukë dhe Paqe”. Kjo demonstratë ndihmoi në lindjen e Revolucionit Rus.

Pas Luftës së Dytë Botërore, vendet nga të gjitha kontinentet filluan të përdorin 8 Marsin si një shënues për të mbrojtur barazinë e grave. Qindra gra marshuan për të drejtat e abortit dhe barazinë në vendin e punës në qendër të qytetit të Bostonit në 8 Mars 1970. Më shumë se një shekull më vonë, ngjarje të shumta dhe marshime zhvillohen ende në 8 Mars për të festuar arritjet e grave dhe për të ndërmarrë veprime.

Për çfarë bëhet fjalë?

Kombet e Bashkuara po përqendrohen këtë vit në barazinë gjinore dhe të drejtat e njeriut për të gjitha gratë dhe vajzat. Tema e përkujtimit është: “Unë jam barazia e gjeneratës: Realizimi i të drejtave të grave”.

“2020 është një vit masiv për barazinë gjinore,” tha Phumzile Mlambo-Ngcuka, drejtoreshë ekzekutive e Kombeve të Bashkuara për Gratë. “Përfitimet e barazisë gjinore nuk janë vetëm për gratë dhe vajzat, por për të gjithë, jeta e të cilëve do të ndryshojë nga një botë më e drejtë dhe nuk do të lërë askënd mënjanë.”Ajo shpjegon sesi edhe pse ka pasur përparim për gratë që “asnjë vend nuk ka arritur barazinë gjinore”.

Si mund të përfshiheni?

Ka shumë mënyra për të marrë pjesë në Ditën Ndërkombëtare të Grave, nga marrja pjesë nëpër festivale deri tek dhurimi për kauza të caktuara.

CNN ka identifikuar disa organizata, që mbështetin gratë për problemet që ato hasin nderkombëtarisht, tw cilat mund t’i gjeni duke klikuar këtu.

Do të ketë shumë postime në mediat sociale, që do shkruajnë për festimet e kësaj ditë. Ndiqni #EachforEqual, #GenerationEquality, #InternationalWomensDay dhe #IWD2020 për të parë thirrjet që bëhen për barazi gjinore në të gjithë globin.

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale