Çfarë është Q*, projekti misterioz i OpenAl ? - Business Magazine Albania

Çfarë është Q*, projekti misterioz i OpenAl ?

Çfarë është Q*, projekti misterioz i OpenAl ?

Ndërsa kaosi po largohet në OpenAI, ne ende nuk e dimë pse u shkarkua CEO Sam Altman – por raportet kanë sugjeruar se mund të lidhet me një projekt misterioz të AI.

Informacioni raportoi se një ekip i udhëhequr nga shkencëtari kryesor i OpenAI Ilya Sutskever kishte bërë një përparim në fillim të këtij viti, i cili i lejoi ata të ndërtonin një model të ri të njohur si Q* (shqiptohet “Q yll.”). Modeli thuhet se mund të zgjidhë problemet e matematikës së klasave fillore.

Është raportuar se ky projekt provokoi një stuhi të brendshme, me disa anëtarë të stafit që i shkruan një letër bordit të OpenAI duke paralajmëruar se zbulimi i ri mund të kërcënojë njerëzimin. Ky paralajmërim thuhet se u citua si një nga arsyet që bordi zgjodhi të shkarkojë Sam Altman, i cili u kthye si CEO të mërkurën pas disa ditësh trazirash në kompani.

Aftësia për të zgjidhur problemet themelore të matematikës mund të mos tingëllojë aq mbresëlënëse, por ekspertët e AI thanë  se do të përfaqësonte një hap të madh përpara nga modelet ekzistuese, të cilat luftojnë për të përgjithësuar jashtë të dhënave mbi të cilat janë trajnuar. “Nëse ka aftësinë për të arsyetuar logjikisht rreth koncepteve abstrakte, të cilat për momentin është ajo me të cilën përballet me të vërtetë, ky është një hap mjaft i jashtëzakonshëm”, tha Charles Higgins, bashkëthemelues i startup-it të trajnimit të AI Tromero.

Ai shtoi, “Matematika ka të bëjë me arsyetimin simbolik – duke thënë, për shembull, “nëse X është më i madh se Y dhe Y është më i madh se Z, atëherë X është më i madh se Z”. Modelet gjuhësore tradicionalisht e kanë shumë të vështirë këtë sepse nuk arsyetojnë logjikisht, ata thjesht kanë atë që në fakt quhet intuitë.”

Bashkëthemeluesi i Tromero dhe Ph.D. kandidatja Sophia Kalanovska thanë se emri i Q* nënkuptonte se ka të ngjarë të ishte një kombinim i dy teknikave të njohura të AI, Q-learning dhe A* search. Ajo tha se kjo sugjeroi që modeli i ri mund të kombinojë teknikat e të mësuarit të thellë që fuqizojnë ChatGPT me rregullat e programuara nga njerëzit. Është një qasje që mund të ndihmojë në rregullimin e problemit të halucinacioneve(gabimeve) të chatbot-it.

Lexo edhe:Putin: Rusia do të zhvillojë teknologji të re të AI për të kundërshtuar Perëndimin

“Unë mendoj se është simbolikisht shumë e rëndësishme. Në një nivel praktik, nuk mendoj se do t’i japë fund botës,” tha Kalanovska.  Arsyeja pse njerëzit besojnë se Q* do të çojë në AGI(Artificial general intelligence) është sepse, nga ajo që kemi dëgjuar deri më tani, duket se do të kombinojë dy anët e trurit dhe do të jetë në gjendje të dijë disa gjëra jashtë përvojë, duke qenë ende në gjendje të arsyetojë për faktet”, shtoi ajo.

“Ky është padyshim një hap më afër asaj që ne e konsiderojmë inteligjencën dhe është e mundur që të çojë në mundësinë e modelit të ketë ide të reja, gjë që nuk është rasti me ChatGPT.” Paaftësia për të arsyetuar dhe zhvilluar ide të reja, në vend që thjesht të rikthehet informacioni nga të dhënat e tyre të trajnimit, shihet si një kufizim i madh i modeleve ekzistuese, madje edhe nga njerëzit që i ndërtojnë ato.

Dr Andrew Rogoyski, drejtor në Institutin Surrey për Inteligjencën Artificiale të Përqendruar te Njerëzit, tha se zgjidhja e problemeve të padukshme ishte një hap kyç drejt krijimit të AGI. “Në rastin e matematikës, ne e dimë se AI-të ekzistuese janë treguar të jenë të afta për matematikë të nivelit universitar, por të luftojnë me çdo gjë më të avancuar,” tha ai.

“Sidoqoftë, nëse një AI mund të zgjidhë probleme të reja, të padukshme, jo vetëm të rigjenerojë ose riformësojë njohuritë ekzistuese, atëherë kjo do të ishte një punë e madhe, edhe nëse matematika është relativisht e thjeshtë,” shtoi ai. Jo të gjithë ishin aq të entuziazmuar nga zbulimi i raportuar. Eksperti i AI dhe kritiku i të mësuarit të thellë Gary Marcus shprehu dyshime për aftësitë e raportuara të Q* në një postim në Substack-in e tij.

“Nëse do të kisha një nikel për çdo ekstrapolim të tillë – ‘sot, funksionon për nxënësit e shkollave të mesme! vitin e ardhshëm, do të pushtojë botën!’ – do të isha i pasur i nivelit të Musk-ut,” shkroi Marcus.

BI

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0