Carnegie Mellon ka nje robot te punesuar (VIDEO)


Nje figure e shkurter qe sillet rreth dyqanit te kampusit te Universitetit Carnegie Mellon maskuar me nje xhup kohet e fundit nuk eshte ndonje hajdut, por nje robot qe ben inventarin.
 
Andyvision, sic eshte quajtur, skanon raftet per te gjeneruar ne kohe reale harten interaktive te dyqanit, qe konsumatoret mund ta shfletojne ne nje ekran ne dyqan brenda. Ne te njejten kohe roboti performon nje kontroll te detajuar te inventarit, duke identifikuar cdo send ne raft dhe duke lajmeruar punonjesit nese dicka nuk e ka vendin aty apo mungon.
 
Ky prototip eshte sjellur rreth dyqanit qe nga mesi i majit. Kete te marte, Priya Narasimhan, profesore ne CMU qe drejton ‘Intel Science and Technology Center’, demostroi sistemin per te pranishmit gjate nje mbledhjeje per Kerkimet e Intel ne San Francisco. Kur ben raundet e tij, roboti perdor nje kombinim te perpunim – imazhi dhe makine – mesues per algoritmet; nje database 3D dhe 2D per imazhet e treguara te dyqanit; dhe nje harte baze e dyqanit – pershembull, ku ndodhen T-shirtet dhe ku duhet te jene.
 
Roboti ka sensore afrimi keshtu qe nuk vrapon per te pare brenda cdo gjeje. Asnje nga teknologjite qe perdoren nuk jane te reja ne vetvete, thote Narasimhan. Eshte nje kombinim i tipeve te ndryshme te algoritmeve qe konkurrojne me nje fuqi te ulet sistemi qe e ben kete sistem unik. Nje harte e gjeneruar nga roboti eshte derguar ne nje ekran te madh me prekje dhe nje inventar me liste ne kohe reale eshte derguar ne iPad-et qe mbajne stafi. 
 
Roboti perdor truke te ndryshme per te identifikuar sendet. Duket nga barkodet dhe tekstet dhe perdor informacione per formen, madhesine dhe ngjyren e nje objekti qe te perkufizoje identitetin e tij. Por roboti po ashtu identifikon objektet bazuar ne informacionin e struktures se dyqanit dhe sendet qe jane prane njeri-tjetrit.
 
Grupi i Narasimhan zhvilloi kete sistem pasi intervistoi shitesit per nevojat e tyre. Dyqanet humbin para kur ata ngadalesohen kur zevendesojne nje send popullor, ose kur nje konsumatot ve nje salce ne raftin e detergjentit dhe nje tjeter nuk mund ta gjeje ate, ose kur konsumatoret pyesin se ku ndodhet nje produkt dhe nenpunesit nuk e dine.
 
Ruzena Bajcsy, nje profesore ne Universitetin e Klaifornise, Berkeley, qe kerkojne vizione kompjuterike dhe robote, thote se te tjeret po punojne per sisteme inventari automatike te ngjashme. 
 
Pas testit fillestar ne dyqanin e kampusit, Narasimhan thote se sistemi i Carnegie Mellon do te vihet ne kete test ne dyqane lokale te ndryshme vitin tjeter.  

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale