Carnegie Mellon ka nje robot te punesuar (VIDEO) - Business Magazine Albania

Carnegie Mellon ka nje robot te punesuar (VIDEO)


Nje figure e shkurter qe sillet rreth dyqanit te kampusit te Universitetit Carnegie Mellon maskuar me nje xhup kohet e fundit nuk eshte ndonje hajdut, por nje robot qe ben inventarin.
 
Andyvision, sic eshte quajtur, skanon raftet per te gjeneruar ne kohe reale harten interaktive te dyqanit, qe konsumatoret mund ta shfletojne ne nje ekran ne dyqan brenda. Ne te njejten kohe roboti performon nje kontroll te detajuar te inventarit, duke identifikuar cdo send ne raft dhe duke lajmeruar punonjesit nese dicka nuk e ka vendin aty apo mungon.
 
Ky prototip eshte sjellur rreth dyqanit qe nga mesi i majit. Kete te marte, Priya Narasimhan, profesore ne CMU qe drejton ‘Intel Science and Technology Center’, demostroi sistemin per te pranishmit gjate nje mbledhjeje per Kerkimet e Intel ne San Francisco. Kur ben raundet e tij, roboti perdor nje kombinim te perpunim – imazhi dhe makine – mesues per algoritmet; nje database 3D dhe 2D per imazhet e treguara te dyqanit; dhe nje harte baze e dyqanit – pershembull, ku ndodhen T-shirtet dhe ku duhet te jene.
 
Roboti ka sensore afrimi keshtu qe nuk vrapon per te pare brenda cdo gjeje. Asnje nga teknologjite qe perdoren nuk jane te reja ne vetvete, thote Narasimhan. Eshte nje kombinim i tipeve te ndryshme te algoritmeve qe konkurrojne me nje fuqi te ulet sistemi qe e ben kete sistem unik. Nje harte e gjeneruar nga roboti eshte derguar ne nje ekran te madh me prekje dhe nje inventar me liste ne kohe reale eshte derguar ne iPad-et qe mbajne stafi. 
 
Roboti perdor truke te ndryshme per te identifikuar sendet. Duket nga barkodet dhe tekstet dhe perdor informacione per formen, madhesine dhe ngjyren e nje objekti qe te perkufizoje identitetin e tij. Por roboti po ashtu identifikon objektet bazuar ne informacionin e struktures se dyqanit dhe sendet qe jane prane njeri-tjetrit.
 
Grupi i Narasimhan zhvilloi kete sistem pasi intervistoi shitesit per nevojat e tyre. Dyqanet humbin para kur ata ngadalesohen kur zevendesojne nje send popullor, ose kur nje konsumatot ve nje salce ne raftin e detergjentit dhe nje tjeter nuk mund ta gjeje ate, ose kur konsumatoret pyesin se ku ndodhet nje produkt dhe nenpunesit nuk e dine.
 
Ruzena Bajcsy, nje profesore ne Universitetin e Klaifornise, Berkeley, qe kerkojne vizione kompjuterike dhe robote, thote se te tjeret po punojne per sisteme inventari automatike te ngjashme. 
 
Pas testit fillestar ne dyqanin e kampusit, Narasimhan thote se sistemi i Carnegie Mellon do te vihet ne kete test ne dyqane lokale te ndryshme vitin tjeter.  

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0