Canon, lancon sfidën ASML me makineritë për të bërë çipat më të avancuar - Business Magazine Albania

Canon, lancon sfidën ASML me makineritë për të bërë çipat më të avancuar

Canon, lancon sfidën ASML me makineritë për të bërë çipat më të avancuar

Canon, firma japoneze  e njohur për printerët dhe kamerat e saj, lancoi të premten një mjet kritik që thotë se mund të ndihmojë në prodhimin e gjysmëpërçuesve më të avancuar përreth.

Sistemi më i fundit i “litografisë me nanoimprint” është sfida e Canon ndaj firmës holandeze ASML, e cila dominon hapësirën e makinerive të litografisë ultraviolet ekstreme (EUV). Mjetet e ASML kërkohen për të bërë çipat më të avancuar, si ato në iPhone-ët më të fundit të Apple, të prodhuar nga TSMC e Tajvanit. Këto makineri janë tërhequr zvarrë në betejën për teknologjinë midis SHBA-së dhe Kinës.

Teknologjia EUV e ASML është bërë gjithnjë e më e populluar në mesin e prodhuesve më të avancuar të çipave për shkak të rolit të saj kyç në aftësinë për të prodhuar gjysmëpërçues në 5 nanometra e më poshtë. Shifra nanometër i referohet madhësisë së veçorive në një çip. Sa më e vogël të jetë kjo shifër, aq më shumë karakteristika mund të përshtaten në një çip, duke rritur kështu fuqinë e gjysmëpërçuesit.
Canon tha se makineria e saj e fundit, e quajtur FPA-1200NZ2C, do të jetë në gjendje të bëjë gjysmëpërçues të barabartë me një proces 5nm dhe të shkojë deri në 2nm. Për kontekstin, çipi A17 Pro brenda iPhone 15 Pro dhe Pro Max të Apple, është një gjysmëpërçues 3nm.

Lexo edhe:“Fisa” organizon Hackathon 2023

Si TSMC, ashtu edhe Samsung i Koresë së Jugut, dy kompanitë më të mëdha të përparuara të prodhimit të çipave, synojnë të prodhojnë çipa 2nm në vitin 2025.

Makinat e litografisë janë çelësi për të printuar në mënyrë efektive dizajnin e një çipi mbi materialin që përfundon në gjysmëpërçues.Makineritë e ASML përdorin dritën ultravjollcë gjatë atij procesi. Canon tha se makineria e saj nuk kërkon një burim drite me një gjatësi vale të veçantë, duke reduktuar kështu konsumin e energjisë.

Fuqia tradicionale e Canon në kamera, pajisje optike dhe printerë, e ka bërë atë të rinovojë fokusin e tij në zinxhirin e furnizimit të gjysmëpërçuesve në një kohë kur bota ka gjithnjë e më shumë nevojë për çipa për të fuqizuar teknologjitë si inteligjenca artificiale.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0