Cani: Shlyem borxhin, çliruam biznesin - Business Magazine Albania

Cani: Shlyem borxhin, çliruam biznesin


Kreu i Financave, Shkelqim Cani, tha se shlyerja e 350 mln dollareve, borxh i prapambetura ndaj biznesit, pritet te çoje ne permiresim te treguesve ekonomike, rritje te investimeve dhe konsumit, duke ndikuar keshtu ne rritjen e mireqenies se qytetareve.

“Gati gjysma e ketij borxhi tashme eshte shlyer. Objektivi eshte qe deri ne muajin Maj apo Qershor te vitit te ardhshem te bejme te gjithe shlyerjen. Permiresimi i gjendjes financiare te biznesit perkthehet potencialisht ne kreditim nga bankat. Investimi dhe kreditimi do te thone punesim”, tha Shkelqim Cani, minister i Financave.

Ndonese e cilesoi te suksesshem 300 diteshin e pare te qeverisjes, ministri Cani tha se objektiv i rendesishem mbetet ulja e borxhit publik, shtimi i efikasitetit te perdorimit te parave publike dhe lufta ndaj korrupsionit, evazionit e kontrabandes.

“Sistemi i ri ne tatime duket si revolucion, sepse nuk eshte thjesht çeshtje IT, por eshte nje permbysje edhe e menyres se te punuarit ne Tatim-Taksa dhe Dogana, pasi kerkohet qe, para ligjit, qytetare e biznese te trajtohen pa asnje lloj dallimi, ndryshe nga rastet qe kane qene prezente ne te gjithe historine e financave shqiptare”, tha me tej Shkelqim Cani.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0