ByteDance rivale e OpenAI së shpejti? - Business Magazine Albania

ByteDance rivale e OpenAI së shpejti?

ByteDance rivale e OpenAI së shpejti?

Koncepti i Inteligjencës Artificiale (AI) ka ekzistuar për një kohë dhe ne të gjithë kemi vite që e përdorim AI në jetën tonë të përditshme. Qoftë duke i kërkuar Siri-t kohën duke përdorur iPhone tuaj ose duke i thënë Alexa-s të luajë këngë nga Bluetooth, AI është përdorur gjerësisht në të gjithë globin. Sidoqoftë, interesi dhe ndërgjegjësimi rreth AI arriti lartësi të reja kur ChatGPT u lançua në nëntor 2022.

Këtë vit, gara gjeneruese e AI u bë më intensive me Google dhe Microsoft që zbuluan chatbotet e tyre të AI, përkatësisht Bard dhe Bing. Dhe afërsisht një muaj më parë, Elon Musk prezantoi GrokAI. Tani, raportet thonë se kompania mëmë e TikTok, ByteDance, po planifikon të lançojë një platformë ku njerëzit mund të krijojnë chatbotet e tyre të AI. Kjo është e ngjashme me dyqanin GPT të OpenAI, i cili ende nuk është nisur.

ByteDance për rivalin e ChatGPT
Sipas një raporti të South China Morning Post, ByteDance po planifikon të lançojë një platformë ku përdoruesit do të jenë në gjendje të krijojnë chatbotet e tyre gjeneruese të AI. Platforma gjithashtu mund të nisë deri në fund të këtij muaji, si një version beta publik.

Sipas një informacioni të brendshëm dërguar punonjësve të kompanisë, platforma e ardhshme “do t’i lejojë kompanisë të eksplorojë produkte të reja gjeneruese të AI dhe se si ato mund të integrohen me ato ekzistuese”.

Nëse kjo është e vërtetë, kjo do të konkurrojë me GPT-të e lançuara së fundi të OpenAI, të cilat i lejojnë përdoruesit të krijojnë bots të personalizuar ChatGPT.

Lexo edhe:TikTok, ByteDance do të zvogëlojë ndjeshëm biznesin e lojërave

Rreth GPT
OpenAI po i quan këto chatbot të personalizuara ChatGPT GPT. “Ne po nxjerrim versione të personalizuara të ChatGPT që mund të krijoni për një qëllim specifik – të quajtur GPT,” shkroi kompania në blogun e saj dhe shtoi se këto GPT mund të ndërtohen nga kushdo, pa pasur nevojë për ndonjë kodim.

“Ju mund t’i bëni ato për veten tuaj, vetëm për përdorim të brendshëm të kompanisë suaj, ose për të gjithë. Krijimi i një të tille është po aq i lehtë sa të nisësh një bisedë, t’i japësh udhëzime dhe njohuri shtesë dhe të zgjedhësh atë që mund të bëjë, si kërkimi në ueb, krijimi i imazheve. ose duke analizuar të dhënat”, shtoi postimi në blog.

Deri më tani, këto GPT janë të disponueshme vetëm për përdoruesit e ChatGPT Plus dhe Enterprise. Sidoqoftë, OpenAI planifikon të ofrojë GPT për më shumë përdorues së shpejti.

Në të njëjtin postim në blog, OpenAI njoftoi gjithashtu nisjen e një dyqani GPT, që do të ketë krijime nga përdorues të verifikuar. Pasi GPT juaj të jetë pjesë e dyqanit, do të jetë i kërkueshëm dhe mund të renditet në dyqan.

OpenAI tha se do të nxjerrë në pah GPT-të e dobishme në kategori të ndryshme. Dhe bazuar në numrin e njerëzve që përdorin GPT-të e tyre, krijuesit do të fitojnë para. Prandaj, më shumë përdorime do të nënkuptojnë më shumë para për krijuesit.

Funksioni falas i fundit i ChatGPT për të gjitha
OpenAI kohët e fundit e bëri funksionin e bisedës zanore në ChatGPT falas për të gjithë. Më parë, përdorimi i bisedës zanore për të bashkëvepruar me ChatGPT ishte i disponueshëm vetëm për përdoruesit që paguanin për shërbimin. Megjithatë, tani, është falas për të gjithë përdoruesit. Veçanërisht, opsioni i bisedës me zë është i disponueshëm vetëm për përdoruesit e aplikacionit celular ChatGPT. Versioni në web ende nuk i jep të gjithëve opsionin e bisedës me zë.

Për të përdorur veçorinë, thjesht shkoni te aplikacioni celular ChatGPT dhe dalloni ikonën e kufjeve në të djathtë, pranë kutisë së kërkesës. Kur klikoni për herë të parë në këtë ikonë, do të shfaqet një dritare kërcyese që përshkruan funksionin Chat with voice. Tani, klikoni në zgjidhni një zë dhe zgjidhni nga opsionet e ndryshme të disponueshme. Kjo do t’ju lejojë të kontrolloni se si tingëllon ChatGPT ndërsa flet me ju. Pasi të keni mbaruar, do të jeni në gjendje të ndërveproni me ChatGPT duke përdorur zërin tuaj.

IN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0