Burger i shijshëm, por edhe i shëndetshëm?! Delibros ka gjetur zgjidhjen për të gjithë! - Business Magazine Albania

Burger i shijshëm, por edhe i shëndetshëm?! Delibros ka gjetur zgjidhjen për të gjithë!

Burger i shijshëm, por edhe i shëndetshëm?! Delibros ka gjetur zgjidhjen për të gjithë!

Restorantet kanë ekzistuar në forma të ndryshme për shumicën e historisë së njerëzimit, duke shërbyer kryesisht turistëve. Megjithëse ato janë transformuar dhe kanë ardhur në formën që ne i gjejmë sot vetëm në fund të shekullit të 18-të. McDonald’s ishte fast-food-i i parë që përdori një sistem për përgatitjen e ushqimit me sistemin e linjës së montimit, ndërsa White Castle ishte i pari rrjet restorantesh fast-food që u themelua në 1921 në Wichita, Kansas. Që pas Luftës së Dytë Botërore, zhvillimi i shpejtë ekonomik në Amerikë solli një konsum të një lloji të ri, ku për familjarët ngrënia jashtë ishte kthyer në një normalitet. Me zhvillimin e industrisë së fast-food-it ka patur kritika të shumta mbi ndikimin në shëndet dhe mënyrën se si ndikon në traditat ushqimore.

Prap se prapë, kjo industri nuk duket se ka të ndalur, ku parashikohet se tregu global i fast-food-it do të kapë shifra marramendëse prej 750 miliardë dollarë. Ndërsa industria e fast-food-it ka pësuar rritje të jashtëzakonshme, gjithashtu është përballur me sfida dhe kritika, veçanërisht për ndikimin e saj në shëndetin publik dhe kulturën lokale. Megjithatë, kohët e fundit ka pasur një zhvendosje drejt opsioneve më të shëndetshme dhe të qëndrueshme, duke përfshirë burgerat e shëndetshëm që po fitojnë popullaritet në mbarë botën. Në vitet e fundit, shumë zinxhirë të tjerë ushqimi të shpejtë kanë ndjekur këtë trend të ri të ushqimit të shëndetshëm. Për shembull, Sweetgreen, një zinxhir amerikan që ofron sallata dhe bowl-e të shëndetshme, është bërë shumë popullor për përkushtimin e tij ndaj përbërësve të freskët dhe organikë.

Chipotle Mexican Grill ka fituar vlerësime për përdorimin e përbërësve pa hormone dhe antibiotikë në mishin e tyre, duke ofruar një alternativë të shëndetshme dhe të shijshme për ushqimin meksikan. Një tjetër shembull është Leon, një zinxhir britanik që promovon “fast food që ju bën të ndiheni mirë”, duke ofruar opsione të shëndetshme si bowl-e me perime të freskëta dhe proteinë të pastër. Një burger i shëndetshëm është një alternativë ndaj burgerëve tradicionalë, që përmban përbërës të cilësisë së lartë dhe më pak yndyrna të ngopura. Për shembull, një burger i shëndetshëm mund të përmbajë quinoa, fasule të zeza, misër dhe djathë të fortë të grirë, të kombinuar me cilantro dhe erëza të tjera për shije. Ky burger përfshin përbërës të freskët dhe të ushqyeshëm për të ofruar një vakt të shëndetshëm pa komprometuar shijen.

Interesi për burgerat gourmet po rritet gjithashtu në skenën ndërkombëtare. Për shembull, Popl Burger, një restorant i krijuar nga Rene Rexhepi, një kuzhinier shqiptaro-maqedonas me tre yje Michelin, është një shembull i shkëlqyer i punës së avancuar në këtë drejtim. Rexhepi, i njohur si një nga kuzhinierët më të mirë në botë, ka punuar shumë për të ngritur nivelin e burgerit në një art gourmet, duke dëshmuar se burgeri nuk duhet të jetë thjesht një fast-food.

Lexo edhe:A na motivojnë influencerët e fitnesit për të bërë sport?

Delibros: Pionierët e burgerave të shëndetshëm në Shqipëri

I vendosur në qytetin e gjallë të Tiranës, Delibros Burger qëndron si një restorant unik dhe joshës që magjeps me shijet dhe krijimet e kuzhinës së saj. I ndodhur mes rrugëve plot zhurmë dhe trashëgimisë së pasur kulturore të Tiranës, kjo perlë gastronomike fton klientët të nisin një udhëtim plot shije. Delibros ka arritur të kombinojë përbërës të freskët dhe të cilësisë së lartë për të krijuar burgera që janë jo vetëm të shijshëm, por edhe të ushqyeshëm. Çdo përbërës në burgerat e Delibros është zgjedhur me kujdes për të siguruar cilësinë më të lartë. Nga simitja, mishi, deri te aceto balsamico, të gjitha janë organike. Për më tepër, Delibros mbështet fermerët lokalë që kultivojnë këto produkte organike, duke kontribuar kështu në zhvillimin e qëndrueshëm të komuniteteve rurale.

Për t’u siguruar që produktet janë të freskëta, ato përgatiten dy herë në ditë, paradite dhe mbasdite. Por nuk mjafton vetëm kjo për të garantuar freskinë. Delibros ka në stafin e tyre një kuzhinier të trajnuar në Gjermani, i cili ka specializuar në kulinari dhe burgera. Ky angazhim për të sjellë ekspertizën më të mirë është një shembull i mënyrës se si Delibros mbështet edhe ata shqiptarë që kanë studiuar jashtë vendit dhe i inkurajon ata të kthehen dhe të kontribuojnë në vendin e tyre.

Lexo:Delibros Burger, një destinacion ku shija dhe shëndeti bashkohen në harmoni të përsosur

Delibros filloi si një iniciativë për të ofruar alternativa më të shëndetshme për ushqimin e shpejtë tradicional. Duke u fokusuar në cilësi dhe përbërës natyralë, ata synuan të ndryshojnë mënyrën se si njerëzit konsumojnë ushqimin e shpejtë, duke ofruar një përvojë të shëndetshme dhe të këndshme për klientët. Kuzhina e Delibros Burger është një qendër e gjallë e kreativitetit dhe ekspertizës së kuzhinës. Prapa skenave, stafi i kuzhinës punon me zell për të sjellë në jetë shijet dhe për të siguruar që çdo pjatë të përmbush standardet më të larta të cilësisë. Kuzhina është e pajisur me mjetet e gatimit më të fundit, duke i lejuar ekipit të ushtrojë zanatin e tyre me saktësi dhe finesë. Me fokus në përdorimin e përbërësve me burim lokal, kuzhina e Delibros Burger është një vend ku prodhimet e freskëta, erëzat aromatike dhe copat premium të mishit bashkohen për të krijuar hamburgera të shijshëm. Shefi i kuzhinës krenohet me mjeshtërinë e tij, duke i kushtuar vëmendje çdo detaji për të siguruar që çdo pjatë të jetë një vepër arti si në paraqitje ashtu edhe në shije.

“Delibros është përkushtuar të ofrojë burgera të shëndetshëm që jo vetëm që janë të shijshëm, por edhe të ushqyeshëm, duke ndryshuar mënyrën se si njerëzit mendojnë për ushqimin e shpejtë.”

Delibros mund të gjendet në platforma të ndryshme të shpërndarjes së ushqimit si Wolt, Foodini dhe Baboon, dhe është i pranishëm në të gjitha pikat kryesore të qytetit. Kjo tendencë për të mbajtur një stil jetese të shëndetshëm pa sakrifikuar shijen është duke fituar popullaritet në të gjithë botën, duke transformuar mënyrën se si konsumatorët i qasen ushqimit të shpejtë. Delibros, së bashku me këto zinxhirë të njohur, po tregojnë se është e mundur të ofrohet ushqim i shpejtë që është i shëndetshëm dhe i shijshëm njëkohësisht, duke ndihmuar kështu në promovimin e një jetese më të mirë për të gjithë.

Kjo tendencë për të mbajtur një stil jetese të shëndetshëm pa sakrifikuar shijen është duke fituar popullaritet në të gjithë botën, duke transformuar mënyrën se si konsumatorët i qasen ushqimit të shpejtë. Delibros, së bashku me këto zinxhirë të njohur, po tregojnë se është e mundur të ofrohet ushqim i shpejtë që është i shëndetshëm dhe i shijshëm njëkohësisht, duke ndihmuar kështu në promovimin e një jetese më të shëndetshme për të gjithë.

Nëse jeni në kërkim të një burgeri që do t’ju bëjë të ndiheni mirë, vizitoni Delibros dhe shijoni një eksperiencë të re në ushqimin e shpejtë. Për më shumë informacione, vizitoni faqen e tyre zyrtare Delibros.

Artikull ekskluziv i Business Magazine Albania.
Ky artikull gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Artikulli mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “Business Magazine Albania” shoqëruar me linkun e artikullit origjinal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0