Bujqesi, barazohet TVSH-ja ne shitje dhe ne blerje - Business Magazine Albania

Bujqesi, barazohet TVSH-ja ne shitje dhe ne blerje


Sot ka hyre ne fuqi vendimi qe barazon TVSH-ne ne shitje dhe ne blerje per prodhimet bujqesore. Per kete, ministri i Bujqesise, Edmond Panariti, gjate nje takimi me perfaqesues te shoqatave te fermereve, kerkoi qe ata te pajisen me faturat tatimore te shitjes per çdo transaksion qe bejne, pasi tani nuk ka me asnje arsye pse te penalizohen.

Qe nga ky moment, prodhimet bujqesore shqiptare, tha Panariti, tregtohen, eksportohen dhe grumbullohen me 14% me pak te kostos, gje qe i vendos ata ne nje konkurence te lire dhe te ndershme me prodhimet e importuara.

Sipas ministrit, “kjo eshte nje mase jashtezakonisht e rendesishme lehtesuese fiskale per prodhimet bujqesore, qe u shkon direkt si perfitim prodhuesve, agroperpunuesve, grumbulluesve, shperndaresve dhe eksportuesve”.

Tashme, theksoi Panariti, pas heqjes se TVSH-se do te rritet numri i sipermarrjeve qe do te regjistrohen duke i dhene fizionomine europiane bujqesise shqiptare.

Ministri Panariti deklaroi se eksportet bujqesore u rriten me 10% deri ne fund te muajit qershor ne krahasim me te njejten periudhe te vitit te kaluar.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0