BMW prezanton automjetin e saj të ri hibrid XM - Business Magazine Albania

BMW prezanton automjetin e saj të ri hibrid XM

BMW ka zbuluar një koncept të ri automjeti elektrik plug-in hibrid, i pari në klasën e saj M që merr një motorr elektrik, njoftoi kompania. BMW XM do të hyjë në prodhim në fabrikën e kompanisë në Spartanburg, Karolina e Jugut, duke filluar nga fundi i vitit 2022, tha kompania në një njoftim për shtyp.

Koncepti BMW XM ka një motorr V8 të kombinuar me një motorr elektrik për të siguruar 750 kuaj fuqi. Zëdhënësi i BMW Jay Hanson sqaroi në një email për The Verge se ndërsa versioni i prodhimit të XM do të ketë një motor V8 të çiftuar me një sistem hibrid plug-in, “shifrat e kuaj-fuqive dhe çiftit rrotullues duhet të konsiderohen paraprake në këtë kohë”.

Kompania tha se dizajni i pazakontë i pjesës së përparme, me dy hapje të mëdha në formë vrimash, tregon një drejtim të ri për automjetet e saj luksoze të ardhshme.

Lexoni: BE gjobit BMW, Grupin Volkswagen për kufizimin e konkurrencës në pastrimin e emetimeve të karburantëve

Makina në brendësi përbëhet nga “lëkurë vintage”, me një ekran të lakuar që kombinon panelin e instrumenteve dhe ekranin e informacionit argëtues në një dizajn të vetëm, tha Hanson. CEO i BMW M, Franciscus van Meel, tha në një deklaratë se koncepti XM “përfaqëson një ri-imagjinim të plotë të segmentit të automjeteve me performancë të lartë”.

Kompania nuk dha detaje se sa do të kushtojë automjeti.

Ndërsa XM nuk është një automjet tërësisht elektrik, BMW po shkon drejt një të ardhme të elektrizuar: kompania tha në fillim të këtij viti se pret që 50% të automjeteve të saj të reja të jenë plotësisht elektrike deri në vitin 2030. Ajo po zhvillon versione tërësisht elektrike të saj Sedanët e Serive 5 dhe Serive 7 dhe SUV-i i tij X1. Por iX3 do të jetë i disponueshëm vetëm në Europë dhe Kinë, jo në SHBA.

/theverge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0