Biznesmeni zviceran dhuron 1 miliard dollarë për mbrojtjen e planetit


Ky është projekti më ambicioz i biznesmenit për bamirësinë ndaj natyrës, deri më sot. Iniciativa do të synojë të ruajë dyfishin e sasisë së tokës dhe oqeanit që aktualisht është duke u mbrojtur.

Pasi shkroi për The New York Times (NYT), 83-vjeçari, i cili jeton në Wyoming, shpjegoi rëndësinë e projektit. Ai tha: ” Bimët dhe speciet e kafshëve pritet të zhduken me një ritëm shumë më të shpejtë se sa mendojmë ne”.
Ndryshimi i klimës po rrezikon sistemet natyrore në të gjithë planetin. Pyjet, peshkatarët dhe uji i pijshëm janë të rrezikuara, kurse industritë e nxjerrjes dita-ditës po bëhen më të egra “. Wyss u bëri thirrje qytetarëve, filantropëve, bizneseve dhe udhëheqësve të qeverisë që të “ngushtojnë” hendekun mes hapësirës natyrore të pakët momentalisht të mbrojtur dhe hapësirës që në fakt duhet të mbrohet”.

Sipas një deklarate, plani afatgjatë i projektit përfshin “krijimin dhe zgjerimin e zonave të mbrojtura, duke inkurajuar komunitetin ndërkombëtar që të krijojë objektiva më ambicioze të zonës së mbrojtur, duke investuar në shkencë dhe duke frymëzuar veprimin e ruajtjes së resurseve natyrore dhe investimet e reja në të gjithë botën”.

Financuar nga një donacion prej 1 miliard dollarësh nga Wyss dhe mbështetur nga grupe të mbrojtjes, përfshirë Shoqërinë Kombëtare Gjeografike dhe Konservimin e Natyrës, fushata ka zgjedhur tashmë nëntë projekte mbrojtje në 13 vende të botës. Për këto projekte do të dhurohen 48 milionë dollarë për të ndihmuar mbrojtjen e 10 milionë hektarë tokë dhe 17,000 kilometra katrore të oqeanit. Organizata Mbrojtja e Natyrës do të përfitojë gjithashtu 6.9 milionë dollarë për të ndihmuar në punën e saj detare të ruajtjes në Karaibe dhe përpjekjet për të mbrojtur zogjtë migrues në Australi.

Mark Tercek, drejtor ekzekutiv i organizatës Mbrojtja i Natyrës, tha: “Fushata Wyss për Natyrën është e jashtëzakonshme me vizionin, shkallën dhe angazhimin e saj të jashtëzakonshëm për ruajtjen e tokave dhe ujërave. Organizata Mbrojtja e Natyrës është mirënjohëse për udhëheqjen filantropike të Hansjörg Wyss në një moment kaq kritik për vendet e egra të planetit tonë”.

Përpjekjet Filantropike të Wyss

Fondacioni Wyss ka dhuruar mbi 450 milionë dollarë gjatë 20 viteve të fundit për të ruajtur habitate të egra në Europë, Afrikë, Amerikë Jugore, Meksikë, SHBA dhe Kanada. Përmes kësaj, thuajse 40 milionë hektarë tokë dhe ujë janë duke u mbrojtur. Biznesmeni gjithashtu ka mbështetur iniciativat për përmirësimin e parkut kombëtar, ruajtjen e binarëve në shtigje dhe projektet e restaurimit të lumenjve. Ai gjithashtu ka mbrojtur tokën në pjesën perëndimore të Amerikës nga dëmet që vijnë prej naftës dhe gazit. Fushata Wyss për natyrën bën përpjekjet e saj mjedisore edhe më tej. Sipas Wyss, “Për hir të të gjitha qenieve të gjalla, duhet të bindemi që tani më shumë se kurrë planeti ynë është i mbrojtur nga njerëzit, për njerëzit dhe për të gjithë brezat”.

Livekindly

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale