Bitcoin: Kush është themeluesi dhe ku fshihet? - Business Magazine Albania

Bitcoin: Kush është themeluesi dhe ku fshihet?

Edhe pse kanë kaluar pothuajse 12 vjet që kur Bitcoin -i i parë u lançua në internet, ka ende shumë pyetje në lidhje me funksionimin e tij, qëllimin e tij, rrezikun potencial që paraqet për sistemin financiar global dhe nëse është një flluskë. Përtej kësaj, megjithatë, ka shumë pyetje në mënyrë paradoksale për frymëzuesin e tij, për të cilët dihen vetëm disa fakte, përfshirë emrin e tij.

Njeriu që frymëzoi dhe zbatoi kriptovalutën e parë dhe më të njohur, vlera e të cilit arriti një shumë astronomike prej 60,000 dollarësh këtë vit, njihet si Satoshi Nakamoto, i cili ndoshta është një pseudonim. Me kalimin e viteve shumë njerëz kanë pretenduar në mënyrë të rreme se fshihen pas këtij pseudonimi, duke paraqitur dëshmi të rreme ose të papërshtatshme. Në fakt, në rastin e Dorian Nakamoto, një person nga Kalifornia që këmbënguli në shpikjen e Bitcoin, Nakamoto i vërtetë gjithashtu dërgoi mesazhe nga kompjuteri i tij se shtypi po merrej me personin e gabuar.

Elementi tjetër “i njohur” për njeriun misterioz që krijoi tregun e kriptomonedhës është mosha e tij. Sidoqoftë, as mosha e tij nuk duket të jetë e vërtetë, pasi data 5 Prill shënon zbatimin e Dekretit Ekzekutiv 6102 nga shteti amerikan për heqjen e pronësisë së arit nga individët. Për më tepër, viti 1975 është viti në të cilin skadoi dekreti zbatues. Me fjalë të tjera, ka shumë të ngjarë që data e lindjes, 5 Prill 1975, thjesht simbolizon fundin e kontrollit të parave nga qeveria.

Një tipar i tretë i njohur i identitetit të tij është se ai është nga Japonia. Sidoqoftë, askush nuk mund të garantojë vlefshmërinë e këtij elementi, pasi përmes diskutimeve në forume doli që Satoshi Nakamoto ishte shumë i rrjedhshëm në gjuhën angleze. Në fakt, disa nga fjalët që ai përdor i referohen një britaniku ose një banori të Komonuelthit Britanik. Për më tepër, në serinë e parë të Bitcoin në 2009, Satoshi Nakamoto përfshiu në kod titullin e një artikulli në British Times, i cili lexonte “Sekretari Britanik i Thesarit Alistair Darling në prag të një ndihme të dytë bankare”. Me fjalë të tjera, ndoshta ishte një reagim ndaj valës së parë të krizës financiare në Evropë. Siç ka theksuar korrespondenti financiar i Economist Matthieu Favas, “pyetja që njerëzit po bëjnë është nëse ata mund t’u besojnë institucioneve financiare me paratë e tyre. Përgjigja ishte Bitcoin ”. Prandaj, edhe origjina e Satoshi Nakamoto është e diskutueshme.

Përfundimi i vetëm i sigurt që mund të nxirret është se njeriu që qëndron pas Bitcoin ka arritur ta fshehë shumë mirë identitetin e tij. Disa pretendojnë se ky është një grup njerëzish, të tjerë se Satoshi Nakamoto është një gjeni i cili nuk është i interesuar të marrë merita për krijimin e tij. Në çdo rast, vlerësohet se shpikësi i kriptomonedhës popullore ka rreth 1 milion Bitcoin, që aktualisht është rreth 38 miliardë dollarë. Në fakt, sipas Pete Rizzo, redaktor i Bitcoin Magazine, i cili kreu një kërkim gjashtëmujor për Satoshi Nakamoto pas zhdukjes së tij nga Interneti në vitin 2010, ka disa dëshmi të një prej veprimeve të pakta me emër të njeriut misterioz në internet .

  • 1) Së pari, qëllimi i Satoshi ishte të ofrojë një monedhë alternative për ato që menaxhohen dhe kontrollohen nga institucionet financiare të miratuara. Satoshi shkroi në një forum në shkurt 2009 se “problemi kryesor me monedhat tradicionale është niveli i lartë i besimit që kërkohet për t’i lëvizur ato. Duhet shpresuar se bankat nuk do ta zhvlerësojnë monedhën, edhe pse historia tregon se ata e kanë përfituar këtë besim shumë herë. “Ne duhet t’i besojmë bankave që të mbajnë paratë tona dhe t’i transferojnë ato në mënyrë elektronike, por ato i kanalizojnë ato në flluska, duke mbajtur një nivel minimal rezervash.”
  • 2) Gjithashtu, nga lëvizjet e tij ndërsa ishte aktiv, Satoshi duket se kishte frikë për sigurinë e Bitcoin. Në veçanti, pas sulmit kibernetik të vitit 2010, i cili rrezikoi politikën monetare të improvizuar të softuerit, Satoshi ndaloi së punuari me zhvilluesit e tjerë dhe njoftoi çdo përmirësim vetëm në minutën e fundit. Në muajt pas incidentit, Satoshi ka bërë disa ndryshime që kanë forcuar muret e sigurisë të sistemit.
  • 3) Së fundi, gjithmonë sipas autorit të Bitcoin Magazine, Satoshi hoqi emrin e tij nga softueri Bitcoin në 2010, duke i dhënë efektivisht të drejtat e autorit të gjithë botës që mori pjesë në sistem. Prandaj deri më sot identiteti i tij mbetet i panjohur.

Sidoqoftë, vlerësohet se heqja e tij nga sistemi dhe fshehja e identitetit të tij kanë kontribuar në mbrojtjen e softuerit, por edhe të vetvetes. Në veçanti, Satoshi në rast se zbulonte emrin e tij të vërtetë do t’i nënshtrohej taksave të rënda për shkak të pasurisë së tij të madhe. Për shembull, nëse ai është një qytetar amerikan, pasuria e tij në Bitcoin do të tatohej normalisht, pasi sipas Shërbimit të të Ardhurave Publike të SHBA (IRS), Bitcoin është kategorizuar si një aktiv, ashtu si një pasuri e paluajtshme, dhe jo si një valutë e huaj.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0