"Bitcoin është një skemë Ponzi dhe një katastrofë natyrore"

“Bitcoin është një skemë ponzi dhe një katastrofë natyrore”


Bankat qëndrore duhet të ndalojnë si Bitcoin ashtu edhe kriptomonedhat e tjera që të vërshojnë në institucionet qëndrore dhe të cënojnë stabilitetin financiar.” – e shpreh Agustín Carstens, menaxheri kryesor i Bank for International Settlements.

Bank for International Settlements është e njohur si “banka për bankat qëndrore“, sepse ky është vendi ku ata mbajnë llogaritë. Ai e quajti Bitcoin si “kombinim i një fluske, një skeme Ponzi dhe katastrofe natyrore.

Këto komente, vijnë pas rritjes së shenjave të një kundërpërgjigje kundër kriptomonedhave nga institucionet financiare kryesore, të cilat “kontribuan” në uljen e çmimit të Bitcoin. Kjo do të thotë, që ajo ka humbur gati 2/3 e vlerës në treg në 1 muaj.

Deri më tani, shumë gjykojnë se, kriptomonedhat e dhëna me masë të ulët dhe ndërlidhje të limituar, problemet mbi të nuk rriten në një nivel sistematik.” – u shpreh Carsten në një fjalim në Goethe University në Gjermani të Martën në mëngjes.

Por nëse autoritetet nuk reagojnë në kohë, kriptomonedhat mund të bëhen më të lidhura me sistemin financiar primar dhe të bëhen një kërcënim për stabilitetin financiar.” – vazhdoi ai.

Ato “shpërthyen” në sasi dhe në vlerë gjatë vitit 2017. Ato arritën një kapitalizim në treg me vlerë 830 miliardë dollarë në fillim të muajit Janar. Kjo përpara se vlera e tyre të binte me rreth 70%.

Por shumë banka refuzojnë të punojnë me to. Kjo, për shkak të skemave të pastrimit të parave. Kriptomonedhat, ruajnë anonimitetin.

Kreditorët Britanikë për shembull, kanë refezur të pajisin me hipotekë, personat që i kanë krijuar depozitat duke shitur kriptomonedha. Kjo, sepse paratë nuk mund të gjurmohen. Shumë banka gjithashtu edhe në SHBA, kanë bllokuar klientët e tyre të përdorin kartat e kreditit për të blerë kriptomonedha.

Por, ka gjithashtu shenja të tyre drejt penetrimit në Wall Street. Pë shembull krijimi i kontratave “future” me Bitcoin nga dy bursa Amerikane në Dhjetor: CME dhe Cboe. Goldman Sachs dhe Morgan Stanley janë duke pastruar këto kontrata për klientët. Ndërkohë, qartazi janë duke shkuar në drejtimin e shitjes direkte të tyre ose mbajtjes së tyre “në kujdestari” për klientët.

Burimi: The Financial Times

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0