“Bitcoin është një skemë ponzi dhe një katastrofë natyrore”


Bankat qëndrore duhet të ndalojnë si Bitcoin ashtu edhe kriptomonedhat e tjera që të vërshojnë në institucionet qëndrore dhe të cënojnë stabilitetin financiar.” – e shpreh Agustín Carstens, menaxheri kryesor i Bank for International Settlements.

Bank for International Settlements është e njohur si “banka për bankat qëndrore“, sepse ky është vendi ku ata mbajnë llogaritë. Ai e quajti Bitcoin si “kombinim i një fluske, një skeme Ponzi dhe katastrofe natyrore.

Këto komente, vijnë pas rritjes së shenjave të një kundërpërgjigje kundër kriptomonedhave nga institucionet financiare kryesore, të cilat “kontribuan” në uljen e çmimit të Bitcoin. Kjo do të thotë, që ajo ka humbur gati 2/3 e vlerës në treg në 1 muaj.

Deri më tani, shumë gjykojnë se, kriptomonedhat e dhëna me masë të ulët dhe ndërlidhje të limituar, problemet mbi të nuk rriten në një nivel sistematik.” – u shpreh Carsten në një fjalim në Goethe University në Gjermani të Martën në mëngjes.

Por nëse autoritetet nuk reagojnë në kohë, kriptomonedhat mund të bëhen më të lidhura me sistemin financiar primar dhe të bëhen një kërcënim për stabilitetin financiar.” – vazhdoi ai.

Ato “shpërthyen” në sasi dhe në vlerë gjatë vitit 2017. Ato arritën një kapitalizim në treg me vlerë 830 miliardë dollarë në fillim të muajit Janar. Kjo përpara se vlera e tyre të binte me rreth 70%.

Por shumë banka refuzojnë të punojnë me to. Kjo, për shkak të skemave të pastrimit të parave. Kriptomonedhat, ruajnë anonimitetin.

Kreditorët Britanikë për shembull, kanë refezur të pajisin me hipotekë, personat që i kanë krijuar depozitat duke shitur kriptomonedha. Kjo, sepse paratë nuk mund të gjurmohen. Shumë banka gjithashtu edhe në SHBA, kanë bllokuar klientët e tyre të përdorin kartat e kreditit për të blerë kriptomonedha.

Por, ka gjithashtu shenja të tyre drejt penetrimit në Wall Street. Pë shembull krijimi i kontratave “future” me Bitcoin nga dy bursa Amerikane në Dhjetor: CME dhe Cboe. Goldman Sachs dhe Morgan Stanley janë duke pastruar këto kontrata për klientët. Ndërkohë, qartazi janë duke shkuar në drejtimin e shitjes direkte të tyre ose mbajtjes së tyre “në kujdestari” për klientët.

Burimi: The Financial Times

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale