Bie me makinë në lumë, por Siri ia shpëton jetën adoleshentit
Përditësuar së fundmi: 28/01/2020

Bie me makinë në lumë, por Siri ia shpëton jetën adoleshentit

Share
nga Eridon Elshani
Jan 28, 2020
-Manages Business Mag Kosovo
lexo me teper >

Një i ri u shpëtua nga mbytja kur bërtiti ‘Siri, telefono 911’ pasi makina e tij u zhyt në një lumë dhe ai nuk mund ta gjente telefonin e tij.

Gael Salcedo po udhëtonte për në kolegj në Iowa kur xhipi i tij goditi një copë akulli në rrugë dhe u fut në lumin Winnebago.

Siç thuhet, 18-vjeçari humbi kontrollin mbi automjetin e tij, kaloi në të djathtë dhe arriti të shmangte trafikun e ardhshëm, por përfundoi në lumë.

Ndërsa makina e tij binte në lumë, ai rrokulliset poshtë dritareve dhe më pas filloi të kërkonte telefonin e tij.

Por, kur nuk e gjeti atë, Salcedo e përdori aplikacionin Siri për të paralajmëruar shërbimet e urgjencës duke bërtitur ‘thirre 911’.

Zyrtarët me Departamentin e Zjarrit arritën shpejt në vendin e ngjarjes, por rryma e lumit nënkuptonte se dera anësore e shoferit nuk mund të hapej.

Uji filloi të rritet, kështu që Salcedo duhej të dilte nga dera e pasagjerit dhe arritën ta shpëtonin Saldeco-n shëndoshë e mirë.

Usareally