Ben Blushi, fitues i Cmimit te BE-se per Letersine - Business Magazine Albania

Ben Blushi, fitues i Cmimit te BE-se per Letersine


Ben Blushi eshte shpallur sot fitues i Cmimit te Bashkimit Europian 2014 per Letersine, ndare ne Panairin e Librit ne Frankfurt.

KE njofton se Blushi eshte shpallur fitues me vepren ‘Otello, Arapi i Vlores”.

Fituesit e Çmimit te Bashkimit Evropian 2014 per Letersine u shpallen sot ne Panairin e Librit ne Frankfurt. Fituesit e ketij viti jane: Ben Blushi (Albania), Milen Ruskov (Bullgari), Jan Nemec (Republika Çeke), Makis Tsitas (Greqi), Oddný NEI (Islanda), Janis Jonevs (Letoni), Armin Ohri (Lihtenshtajni), Pierre J . Mejlak (Malta), Ognjen Spahiç (Mali i Zi), Marente de Moor (Holande), Ugljesha Šajtinac (Serbi), Birgül Oğuz (Turqi) dhe Evie Wyld (Mbreteria e Bashkuar).

Çmimi i Bashkimit Evropian per letersine (EUPL) eshte hapur per vendet qe marrin pjese ne Creative Europe, programin e financimit te BE-se per sektoret kulturore dhe kreative. Çdo vit, jurite kombetare zgjedhin autoret fitues.

Qellimi i ketoij cmimi eshte qe te shfaqe literaturen me te mire te Evropes bashkekohore, te nxite shitjet nder-kufitare dhe per te nxitur botimin, perkthimin dhe leximin e letersise nga vende te tjera. Ky program i BE per Evrope ofron grante per perkthim, duke ndihmuar autoret per te terhequr lexuesit pertej kufijve kombetare dhe gjuhesore.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0