Ben Blushi, fitues i Cmimit te BE-se per Letersine


Ben Blushi eshte shpallur sot fitues i Cmimit te Bashkimit Europian 2014 per Letersine, ndare ne Panairin e Librit ne Frankfurt.

KE njofton se Blushi eshte shpallur fitues me vepren ‘Otello, Arapi i Vlores”.

Fituesit e Çmimit te Bashkimit Evropian 2014 per Letersine u shpallen sot ne Panairin e Librit ne Frankfurt. Fituesit e ketij viti jane: Ben Blushi (Albania), Milen Ruskov (Bullgari), Jan Nemec (Republika Çeke), Makis Tsitas (Greqi), Oddný NEI (Islanda), Janis Jonevs (Letoni), Armin Ohri (Lihtenshtajni), Pierre J . Mejlak (Malta), Ognjen Spahiç (Mali i Zi), Marente de Moor (Holande), Ugljesha Šajtinac (Serbi), Birgül Oğuz (Turqi) dhe Evie Wyld (Mbreteria e Bashkuar).

Çmimi i Bashkimit Evropian per letersine (EUPL) eshte hapur per vendet qe marrin pjese ne Creative Europe, programin e financimit te BE-se per sektoret kulturore dhe kreative. Çdo vit, jurite kombetare zgjedhin autoret fitues.

Qellimi i ketoij cmimi eshte qe te shfaqe literaturen me te mire te Evropes bashkekohore, te nxite shitjet nder-kufitare dhe per te nxitur botimin, perkthimin dhe leximin e letersise nga vende te tjera. Ky program i BE per Evrope ofron grante per perkthim, duke ndihmuar autoret per te terhequr lexuesit pertej kufijve kombetare dhe gjuhesore.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale