Bashkimi i Dhomave të Tregtisë: Punonjësit e bizneseve të vetëdeklarojnë lëvizjen

Bashkimi i Dhomave të Tregtisë: Punonjësit e bizneseve të vetëdeklarojnë lëvizjen


 Punonjësit e bizneseve, që vazhdojnë rregullisht të ushtrojnë aktivitetin e tyre, mund të qarkullojë me makinat personale në orarin e lejuar (06:00-08:00 dhe 16:00-17:00), duke bërë vetdeklarimin online të lëvizjes së tyre.

Vetëdeklarimin mund ta bëni duke plotësuar formularin online këtu.

Për bizneset që ushtrojnë aktivitetin e tyre jashtë Tiranës, të cilët duan të akreditojnë automjetet për lëvizje personeli apo mallra brenda qarkut, duhet t’i drejtohen Sektorit të Policisë Rrugore të qarkut ku kanë vendbanimin dhe ushtrojnë aktivitetin e tyre.

Gjithashtu, Bashkimi i Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë së Shqipërisë është në kontakt me Drejtorinë e Policisë, për të zgjidhur sa më parë të gjitha problematikat e shprehura nga bizneset, për pjesën e autorizimeve dhe është komunikuar që shumë shpejt, ata që kanë kërkuar autorizime, do të marrin një përgjigje nga adresa që është vënë në dispozicion.

Bashkimi i Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë së Shqipërisë u bën thirrje bizneseve, nëse kanë propozime konkrete që mund ta lehtësojnë këtë proces, t’ia dërgojnë sa më parë që të mund të hartohet një dokument për t’ja dërguar qeverisë.

Informacione të mëtejshme lidhur me akreditimin dhe lëvizjen e punonjësve të bizneseve mund t’i gjeni duke klikuar DPSHTRR dhe Policia e Shtetit.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0