Bankat amerikane rezultojnë me fitime të larta - Business Magazine Albania

Bankat amerikane rezultojnë me fitime të larta

Bankat amerikane

Me sa duket, po kthehen kohët e vjetra në Amwrikë. Tani që janë bërë gati 200 milionë vaksina, baret dhe restoranet janë frekuentuar tepër. Po ashtu, bankat përsëri arijnë kthimin e kapitalit për 20%.

Ka kohë më të gjatë që kur Wal Street nuk mund të jepte rezultate të shkëlqyera si çdo herë. JPMorgan Chase paraqet rritje me 29%, Goldman Sachs me rritje 33%, Bank of America me rritje 20% dhe City Group me rritje 20%.

Ka dy faktorë prapa kësaj rritjeje.

E para është aktiviteti entuziast në tregjet e kapitalit në tremujorin e parë. Për shkak të këtyre lëvizjeve, aksionerët e bankave kanë shkëlqyer, e nuk kishte ndodhur që para krizës financiare globale më shumë se një dekadë më parë.

Faktori i dytë pas performancës së fortë të bankave është perspektiva e ndritshme për ekonominë amerikane. Stimuli i vazhdueshëm i qeverisë ka bërë që huadhënësit të rishikojnë parashikimet e tyre ekonomike.

Rezultatet nga rritja e shpejtë shpjegojnë atë se si çmimet e aksioneve të disa bankave kanë rekuperuar humbjet e tyre që nga Marsi i vitit të kaluar e madje edhe janë rritur. Sidoqoftë, asnjë nga indikatorët e këtyre të ardhurave nuk tregojnë se ky trend do zgjasë shumë. Shterrimi i rezervave të parashikuara për borxhet e këqija nuk mund të sigurojë të ardhurat e qëndrueshme të një banke.

Megjithëse pandemia ka shkaktuar fitime rekord për shumë banka, ajo gjithashtu i ka vendosur ato në një pozitë të vështirë. Kur Rezerva Federale bleu asete për të mbështetur ekonominë, bilanci bankar u rrit tepër. Çdo aktiv i blerë nga Fed krijon një depozitë të re parash që shkon në llogaritë e bankave. Pakot stimuluese dhe tregjet e forta të kapitalit nënkuptojnë që kërkesa për kredi e familjeve dhe e korporatave është e ulët. Rezultati është një akumulim i depozitave, veçanërisht në bankat e mëdha dhe kjo nga ana tjetër rezulton në shtrëngimin e rregullimit pas krizës. Përfundimisht, më tepër depozita dhe fonde likuide, përkeqësojnë raportin e leverixhit, apo raportin e huave të bankave.

Se si do t’i hedhin në treg asetet likuide bankat, mbetet për t’u parë në muajt në vijim. Sidoqoftë, kohërat e mira mund të kthehen, por a do të jenë të mira aq sa kanë qenë?

The Economist

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0