Bankat amerikane rezultojnë me fitime të larta - Business Magazine Albania

Bankat amerikane rezultojnë me fitime të larta

Bankat amerikane

Me sa duket, po kthehen kohët e vjetra në Amwrikë. Tani që janë bërë gati 200 milionë vaksina, baret dhe restoranet janë frekuentuar tepër. Po ashtu, bankat përsëri arijnë kthimin e kapitalit për 20%.

Ka kohë më të gjatë që kur Wal Street nuk mund të jepte rezultate të shkëlqyera si çdo herë. JPMorgan Chase paraqet rritje me 29%, Goldman Sachs me rritje 33%, Bank of America me rritje 20% dhe City Group me rritje 20%.

Ka dy faktorë prapa kësaj rritjeje.

E para është aktiviteti entuziast në tregjet e kapitalit në tremujorin e parë. Për shkak të këtyre lëvizjeve, aksionerët e bankave kanë shkëlqyer, e nuk kishte ndodhur që para krizës financiare globale më shumë se një dekadë më parë.

Faktori i dytë pas performancës së fortë të bankave është perspektiva e ndritshme për ekonominë amerikane. Stimuli i vazhdueshëm i qeverisë ka bërë që huadhënësit të rishikojnë parashikimet e tyre ekonomike.

Rezultatet nga rritja e shpejtë shpjegojnë atë se si çmimet e aksioneve të disa bankave kanë rekuperuar humbjet e tyre që nga Marsi i vitit të kaluar e madje edhe janë rritur. Sidoqoftë, asnjë nga indikatorët e këtyre të ardhurave nuk tregojnë se ky trend do zgjasë shumë. Shterrimi i rezervave të parashikuara për borxhet e këqija nuk mund të sigurojë të ardhurat e qëndrueshme të një banke.

Megjithëse pandemia ka shkaktuar fitime rekord për shumë banka, ajo gjithashtu i ka vendosur ato në një pozitë të vështirë. Kur Rezerva Federale bleu asete për të mbështetur ekonominë, bilanci bankar u rrit tepër. Çdo aktiv i blerë nga Fed krijon një depozitë të re parash që shkon në llogaritë e bankave. Pakot stimuluese dhe tregjet e forta të kapitalit nënkuptojnë që kërkesa për kredi e familjeve dhe e korporatave është e ulët. Rezultati është një akumulim i depozitave, veçanërisht në bankat e mëdha dhe kjo nga ana tjetër rezulton në shtrëngimin e rregullimit pas krizës. Përfundimisht, më tepër depozita dhe fonde likuide, përkeqësojnë raportin e leverixhit, apo raportin e huave të bankave.

Se si do t’i hedhin në treg asetet likuide bankat, mbetet për t’u parë në muajt në vijim. Sidoqoftë, kohërat e mira mund të kthehen, por a do të jenë të mira aq sa kanë qenë?

The Economist

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0