Banka Europiane rrit sërish normën e interesit. Frikë nga recesioni - Business Magazine Albania

Banka Europiane rrit sërish normën e interesit. Frikë nga recesioni

Banka Europiane

Banka Qendrore Evropiane ka njoftuar një rritje rekord të normave të interesit  në eurozonë, ndërsa synon të luftojë inflacionin. Çmimet në bllok po rriten me ritmin më të lartë në 50 vite të shtyra nga kostot e larta të energjisë. BQE rriti të gjitha normat e saj kryesore me 0.75% dhe paralajmëroi se ka të ngjarë të rrisë përsëri normat më vonë këtë vit.

Banka kishte rritur normat e interesit në korrik, rritja e saj e parë në më shumë se 11 vjet. “Presionet e çmimeve kanë vazhduar të forcohen dhe zgjerohen në të gjithë ekonominë,” tha BQE pas vendimit të saj të fundit.

BQE rriti normën e saj bazë të depozitave – sa interes paguan për depozitat – në 0.75% nga zero dhe ngriti normën e saj kryesore të rifinancimit – sa duhet të paguajnë bankat kur marrin hua nga BQE – në 1.25% nga 0.5%.

Lexo edhe: Europa prezanton planin për kursimin dhe uljen e çmimit të energjisë. Taksë për kompanitë energjetike

Bankat qendrore rrisin normat e interesit për të rritur koston e huamarrjes, gjë që duhet t’i bëjë njerëzit të marrin hua dhe të shpenzojnë më pak dhe të kursejnë më shumë. Në teori, kjo ndihmon në frenimin e rritjes së çmimeve. Inflacioni në mbarë botën po nxitet nga çmimet më të larta të energjisë. Çmimet po rriteshin më shpejt ndërsa ekonomitë u rikuperuan nga efektet e pandemisë së koronavirusit, por ato u hodhën më tej për shkak të luftës së Rusisë në Ukrainë.

Ajo shtoi se nëse çmimet e gazit vazhdojnë të “rriten në qiell”, kjo do të sillte “recesion” në Europë:

“Nëse Rusia do të shkurtonte plotësisht furnizimet me gaz në BE, atëherë një skenar që BQE parashikon – nëse nuk është e mundur të sigurohet furnizime alternative me gaz nga Azia, Norvegjia dhe SHBA – është racionimi i gazit në të gjithë zonën e euros dhe një recesion në vitin 2023.” tha zonja Lagarde.

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0