Bakteriet e Siberise jane te afta te jetojne ne Mars - Business Magazine Albania

Bakteriet e Siberise jane te afta te jetojne ne Mars


Grupi i shkencetareve amerikano-ruse zbuloi ne zonen e ngrices se perjetshme ne Siberine Lindore bakteriet e llojit Carnobacterium, te cilat jane te afta te rriten ne temperatura, trysni dhe perqendrim oksigjeni te njejta me ato te atmosferes se Marsit. 
 
Puna shkencore u botua ne revisten “Proceedings of the National Academy of Science”.
 
Shkencetaret rriten kolonite e bakterieve ne temperature 28 grade Celsius ne atmosferen normale dhe vetem pastaj i testuan ato nen kushtet marsiane, ne te cilat rezultoi se ishin ne gjendje te rriteshin gjashte lloje prej tyre. 
 
Nje prej bakterieve ne kushte te tilla u rrit madje edhe me mire se sa nen trysni normale dhe ne atmosfere oksigjeni. Kushtet e Marsit, megjithate, ndryshojne edhe per nga nivelet e larta te rrezatimit kozmik.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0