Avionët pa pilotë janë gjithnjë e më pranë “fluturimit” - Business Magazine Albania

Avionët pa pilotë janë gjithnjë e më pranë “fluturimit”

Prodhuesit më të mëdhenj të avionëve komercialë në botë duken gjithnjë e më shumë të bindur se fluturimi autonom i pasagjerëve është një çështje kohe. Fluturimi me avionët e sotëm është shpesh një çështje e vendosjes dhe mbikëqyrjes së autopilotit të tyre dhe sistemeve të tjera të automatizuara – por ne nuk jemi ende në një pikë ku sistemet kompjuterike mund të zëvendësojnë plotësisht pilotët njerëzorë.

“Autonomia do të vijë në të gjithë aeroplanët përfundimisht,” tha CEO i Boeing, Dave Calhoun për Bloomberg në një ngjarje këtë javë që shënonte dorëzimin e 747 të fundit komercial.

Rivali i Boeing, Airbus, ndërkohë, ka testuar një grup sistemesh fluturimi autonome të avancuara që i quan DragonFly.

DragonFly është projektuar për të mundësuar ulje automatike në mot të keq, për të trajtuar emergjencat gjatë fluturimit (si një pilot njerëzor i paaftë) dhe për të lehtësuar ngarkesën e punës së pilotëve gjatë parkimit  nëpër aeroporte të ndërlikuara.

Lexo edhe: BE do të lejojë thirrjet telefonike në fluturime

Një startup në Kaliforni i quajtur Xëing – duke u thirrur fansave të Star Ëars kudo – është duke punuar në fluturime autonome ngarkesash.

Ndërsa, një startup i ngjashëm, Natilus, sapo nënshkroi një marrëveshje për t’i shitur 20 avionë ngarkesash të fluturuara nga distanca te Ameriflight, e cila fluturon paketa për UPS, FedEx dhe të tjerë.

Askush nuk sugjeron që pilotët njerëzorë do të zhduken plotësisht nga kuvertat e fluturimit të avionëve të pasagjerëve në çdo kohë.

Në vend të kësaj, ideja është se rritja e automatizimit mund të bëjë që FAA të qetësojë një rregull që kërkon dy pilotë për shumë fluturime komerciale.

Zgjidhja e pengesave teknologjike të fluturimit autonom është një gjë. Bindja e njerëzve për të fluturuar në një avion me një ose asnjë pilot njerëzor është një çështje krejtësisht tjetër./ Axios 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0