"Asgjë nuk është më normale tani" - Business Magazine Albania

“Asgjë nuk është më normale tani”

"Asgjë nuk është më normale tani"

Grupi militant palestinez Hamas organizoi një sulm ndaj Izraelit nga Gaza, detajet rrëqethëse të të cilit ende po dalin në pah. “Asgjë nuk është më normale,” iu tha korrespondentit të Financial Times  të Jeruzalemit James Shotter në terren.

Që nga e shtuna, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka vendosur një “rrethim të plotë” në Gaza, ku 2.2 milionë njerëz kanë qenë prej kohësh nën bllokadë. Izraeli e ka goditur brezin me sulme ajrore. Gaza tani është pa energji elektrike dhe qasja në ushqim dhe ujë është e bllokuar. Në secilën anë, numri i të vdekurve është raportuar mbi 1,000.

Presidenti amerikan Joe Biden nuk mund të përballojë më të mbyllë një sy këtu. Ndërsa tundimi do t’i ofrojë Netanyahut mbështetje të pakushtëzuar, qëllimi i tij kryesor duhet të jetë të thyejë ciklin e dhunës në rritje, shkruan redaktori kombëtar amerikan Edward Luce.

Ndërsa pjesa më e madhe e botës po shikonte Lindjen e Mesme, Keir Starmer bëri një fjalim të sigurt për votuesit në Mbretërinë e Bashkuar në konferencën e Partisë Laburiste në Liverpool këtë javë. Duke ofruar një analizë të ashpër të sundimit konservator që nga viti 2010, ai i tha partisë së tij: “ndryshimi po vjen”.

Lexo edhe:Ja se si Hamasi po përdor kriptomonedhën për të mbledhur fonde

“Unë nuk i lexoj lajmet, janë dëshpëruese” është një refren i njohur këto ditë. Mes lajmeve të luftës, krizës klimatike dhe sëmundjeve, përqindja e “shmanguesve të lajmeve” është rritur vitet e fundit. Gazetari i të dhënave Eade Hemingway sugjeron se mund të jetë koha për t’u kthyer te numrat.

Historia e tensionit izraelito-palestinez është në vetvete një fushë beteje për studiuesit me përshkrime të ndryshme të ngjarjeve.

FT

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0