Arrestohet në Kosovë turku që dyshohet se mashtroi rreth 400 mijë persona - Business Magazine Albania

Arrestohet në Kosovë turku që dyshohet se mashtroi rreth 400 mijë persona

Një 28-vjeçar turk, i identifikuar si Faruk Fatih Özer, themeluesi i shkëmbimit të brendshëm të kriptomonedhave THODEX, është prangosur në Kosovë. I riu, i cili fillimisht ishte arratisur drejt Shqipërisë, dyshohet se ka mashtruar rreth 400 mijë persona, duke i marrë dy miliardë dollarë.

Ai konsiderohej nga mediat turke si një prej mashtruesve me të mëdhenj, pasi kishte manipuluar qindra mijëra njerëz. Bashkë me të janë ndaluar edhe dy persona të tjerë, me kombësi shqiptare, të cilët akuzohen se kanë ndihmuar turkun që t’i fshihej drejtësisë.

Autoritet turke publikuan një fotografi të Özer duke kaluar kontrollin e pasaportave në aeroportin e Stambollit. Burimet e sigurisë më vonë konfirmuan se Özer ka qenë në Shqipëri dhe më pas në përpjekje për të shpëtuar nga arrestimi, i është drejtuar Kosovës, ku edhe është kapur.

I riu themeloi kompaninë e tij në vitin 2017 dhe lejonte përdoruesit të blinin dhe shisnin kriptovaluta të Bitcoin. Por pasi u mori investimet, nuk i lejonte më që të kishin akses në platformë. Faruk Fatih Özer është shpallur në kërkim me akuzën e “mashtrimit, duke përdorur sistemet e informacionit, bankat ose institucionet financiare dhe krijimin e një organizate kriminale”.

Nga ana e tij, Özer mohoi akuzat në një deklaratë në Twitter. Ai tha se kompania ishte në shënjestër të një fushate shpifjesh. Sipas tij, kompania pezulloi përkohësisht aktivitetin, pasi llogaritë treguan një aktivitet të pazakontë për shkak të një sulmi kibernetik. Ai gjithashtu tha që pretendimet se paratë ishin zhdukur ishin të pavërteta.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0