ARMO sërish në krizë prodhimi - Business Magazine Albania

ARMO sërish në krizë prodhimi


Është kthyer tashmë në një rreth vicioz menaxhimi i ARMO-s. As një vit nga protestat e fundit të punonjësve, janë rikthyer protestat e tyre, pasi sërisht rafineria është pa punë dhe rrjedhimisht edhe ata. Në deklaratat e punonjësve, ARMO nuk po punon pasi nuk ka naftë dhe Tosk Energji, kompania që administron ARMO-n ka ndërprerë punën. Shqetësimi i punojësve flet për një konfklit mes kompanisë administratore të ARMO-s dhe furnitorit me naftë bruoto Bankers Petroleum. Në përgjigjen dhënë punonjësve, Tosk Energji vëren se nuk është furnizuar nga Bankers Petroleum në mënyrë që rafineria të mund të punojë.

Bankers Petroleum Albania nga ana e saj, ka bërë të ditur përmes një njoftimi zyrtar se Tosk Energji ka shkelur disa herë kontratën vitin e kaluar duke vonuar pagesat dhe tërheqjen e naftës nga depot e Bankers.

Në deklaratë thuhet se, “Në disa raste, Tosk nuk ka paguar për sasitë e naftës së dakortësuara në kontratë çka ka krijuar vështirësi serioze për Bankers në zhvillimin e operacioneve të nxjerrjes së naftës, duke akumuluar stoqe të mëdha nafte dhe duke shkaktuar kosto shtesë”.

Sipas Bankers, “punonjësit e ARMO-s janë duke u përdorur si presion kundrejt kompanisë Bankers kur në fakt është pikërisht Tosk Energji që ka dështuar në përmbushjen e termave të kontratës dhe në mbajtjen e një marrëdhënieje korrekte ndërmjet dy bizneseve”.

Pas disa tratativash, Bankers vëres se, aktualisht, nuk ka asnjë kontratë shit-blerje për vitin 2019 ndërmjet Tosk Energji dhe Bankers, “sepse Tosk, gjatë tre muajve të fundit, ka refuzuar në mënyrë të pandershme ofertat e vazhdueshme të Bankers për vitin 2019”.

Lexo: Rikthehet kriza në Armo. Naftëtarët në këmbë drejt Tiranës

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0