Aplikacioni "Ummah" prezanton platformën e-commerce për muslimanët - Business Magazine Albania

Aplikacioni “Ummah” prezanton platformën e-commerce për muslimanët


Aplikacioni Ummah, me qendër në Londër i është drejtuar industrisë e-commerce për t’u bërë eBay e botës muslimane.

Aplikacioni i krijuar “për muslimanët nga muslimanët” përfshin kohët e lutjeve, thëniet islamike, pasazhet ditore të besimit, një kërkues të ushqimit hallall dhe komunikim social.

Tani ai ka lançuar teknologjinë tij të re ‘Ummah Online Marketplace’ ku përdoruesit mund të blejnë dhe shesin produkte në internet brenda një “ambienti etik dhe hallall” në një stil të ngjashëm me platformën amerikane të tregtisë elektronike eBay.

“Ne duam të jemi eBay i radhës … Blerësit dëshirojnë të kenë mundësinë për t’i blerë artikujt me çmim më të lirë, si dhe të shkëmbejnë mallrat që janë të dobishme për të dyja palët,” tha një zëdhënës i Ummah.

Aplikacioni pa pagesë aktualisht përbëhet nga 20,000 përdorues dhe është në dispozicion në App Store dhe Google Play.

Ekonomia islame ka përjetuar një rritje të produkteve të dizajnuara për të furnizuar muslimanin modern me një gamë të gjerë sektorësh nga moda, bukuria, deri te turizmi hallall dhe financat islamike.

Besohet se është një nga ekonomitë më të mëdha të pashfrytëzuara në botë dhe ekonomia me rritjen më të shpejtë me bazë besimin. Vetëm në vitin 2017, rreth 1.8 miliardë muslimanë me një moshë mesatare prej vetëm 24 vjet kanë shpenzuar 2.1 trilion dollarë, sipas raportit më të fundit të Shtetit Global të Ekonomisë Islame.

Deri në vitin 2060, popullsia e muslimanëve pritet të rritet në 3 miliardë, sipas parashikimeve të qendrës kërkimore Pew.

Arabianbusiness

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0