Aplikacioni që rendit viruset më të rrezikshme për njerëzit - Business Magazine Albania

Aplikacioni që rendit viruset më të rrezikshme për njerëzit

Një aplikacion në internet, i quajtur SpillOver, klasifikon viruset me origjinë të egër në bazë të rrezikut të tyre për njerëzit dhe të përhapjes e nga një kafshë mbartëse te njerëzit, Pothuajse 900 janë identifikuar: midis 12 më të rrezikshmit janë edhe SarsCov2, së bashku me viruset Lassa dhe Ebola. Studiuesit nga Universiteti i Kalifornisë, e shpjegojnë këtë në revistën e Akademisë Amerikane të Shkencave (PNAS).

Për të realizuar këtë punë, shkencëtarët ekzaminuan studimet e bëra deri më tani dhe bashkuan një grup ekspertësh për të identifikuar viruset më të rëndësishme, bartësit e tyre dhe faktorët e rrezikut mjedisor.

Duke i bashkuar të gjitha këto, ata krijuan një bazë të dhënash me 887 viruse të egra që përbëjnë një kërcënim për njerëzit: midis 12 më të rrezikshmëve janë edhe SarsCov2, së bashku me viruset Lassa dhe Ebola. Viruset e zbuluara rishtas kanë marrë, në këtë renditje, rezultate më të larta se të tjerët tashmë të njohur.

Baza e të dhënave mund të përditësohet vazhdimisht për të përmirësuar tërësinë dhe saktësinë e informacionit dhe mund të jetë e dobishme në parashikimin e epidemive të ardhshme.

ANSA

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0