Aplikacioni i Android qe kontrollon avionet - Business Magazine Albania

Aplikacioni i Android qe kontrollon avionet


Nje aplikacion Android, ende i pazhvilluar sic duhet, mund te perdoret per te kontrolluar nje avion. Mund te duket ekzagjerim, por i eshte treguar nje oficeri te policise.

Rezultatet e ketij eksperimenti jane prezantuar ne ‘Hack in the Box’ qe u zhvillua ne Amsterdam. Hugo Teso, emri i konsulentit qe tregoi sesi nje aplikacion per Android qe e ka zhvilluar vete ai mund te nderhyje ne sistemet e sigurise te aeroplanit per veprime jo shqetesuese si marrja e te dhenave, por dhe per te bere shaka te tjera si te modifikohet plani i fluturimit.

Pra, duket sikur mund te nderhysh ne avion ndersa je duke ngare makinen. Teso eshte nje pilot qe ka pasion programimin dhe sigurine. Sipas raportimeve nga konferenca e ‘Hack in the Box’, shume prej sistemeve prezente ne nje avion nuk jane koduar sic duhet dhe ndaj jane teresisht te pasigurte.

Aq te pasigurta, sa mund te drejtosh avionin duke nderhyre ne sistem, si te ishte nje avion pa pilot. Natyrisht qe demonstrimi ne Amsterdam nuk eshte bere ne nje avion me plot pasagjere, edhe pse mund te behej, por asnje nuk do te donte te ishte mbi avion ne ato momente. Per testimet e veta, Teso ka krijuar nje laborator sistemesh qe gjenden ne cdo aeroplan normal.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0