Amerikanët rekord shpenzimesh për “Të Premten e Zezë” - Business Magazine Albania

Amerikanët rekord shpenzimesh për “Të Premten e Zezë”

Gjatë “Të Premtes së Zezë” të këtij viti, qytetarët amerikanë shpenzuan 9.12 miliardë dollarë ekskluzivisht për blerje online, sipas të dhënave të kompanisë Adobe.

Shpenzimet në internet u rritën 2.3 për qind gjatë ditës, kryesisht falë blerësve që prisnin zbritje, tha filiali i kompanisë, Adobe Analytics.

Vetë Adobe Analytics, e cila mat tregtinë elektronike duke analizuar transaksionet në faqet online, ka akses në të dhënat që mbulojnë blerjet në 85 nga 100 shitësit më të mirë në internet në SHBA.

Para kësaj, shitjet e së “Premtes së Zezë” parashikohej të rriteshin me një përqindje modeste.

Lexo edhe: E ardhmja e blerjeve është në smartphone. E Premtja e Zezë solli rekord blerjesh nga telefonat smart

Adobe pret që Cyber ​​Monday të jetë edhe një herë dita më e madhe e blerjeve online të sezonit, me 11.2 miliardë dollarë shpenzime.

Konsumatorët pritej të dynden në dyqane pasi pandemia preku blerjet në dyqane gjatë dy viteve të fundit, por dyqanet panë më pak trafik se zakonisht në mëngjesin e së Premtes së Zezë me reshje sporadike shiu në disa pjesë të vendit.

Amerikanët iu drejtuan telefonave inteligjentë për të bërë blerjet e tyre të pushimeve, me të dhënat nga Adobe që tregojnë se blerjet celulare përbënin 48 për qind të të gjitha shitjeve dixhitale të të Premtes së Zezë. / AFR 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0