Amazon po lançon Shazamin për modën, e cila gjen rrobat që dëshironi thjesht duke analizuar një foto


Amazon prezantoi StyleSnap të mërkurën, një tipar i ri i Inteligjencës Artificiale që lejon klientët të ngarkojnë një fotografi të ‘modës’. Amazon pastaj kontrollon faqen e vet për artikuj të ngjashëm dhe bën sugjerime për klientin për të zgjedhur rrobat që duhet të veshë.

Amazon nuk është kompania e parë që ofron një shërbim të këtij lloji. Asos, Wayfair dhe Target të gjithë kanë mjete të ngjashme në treg, por teknologjia e  këtij biznesi është ende në ditët e para.

StyleSnap do të përdorë “vizionin kompjuterik” dhe “të mësuarit e thellë” për të identifikuar copa të veshjeve në një foto, tha Amazon në një deklaratë për shtypin. Kjo teknologji është e frymëzuar nga truri i njeriut.

“Sistemi nervor përbëhet nga miliona neurone artificiale të lidhura me njëra-tjetrën dhe përmes imazheve mund të ‘trajnohet’ për të detektuar fotografitë e rrobave.

Kjo do të thotë se kjo teknologji do të jetë në gjendje të zbulojë stile, forma dhe modele të ndryshme.

Amazon ka punuar shumë për t’u bërë pjesë e tregut të veshjeve, duke lançuar Prime Wardrobe, një shërbim që të lejon t’i provosh rrobat para se t’i blini.

/BusinessInsider.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale