Amazon mohon të pranojë Bitcoin. Ndërkohë ulet vlera e kriptomonedhave në treg - Business Magazine Albania

Amazon mohon të pranojë Bitcoin. Ndërkohë ulet vlera e kriptomonedhave në treg

kriptomonedhave

Amazon.com po mohon një raport mediatik duke thënë se gjiganti i tregtisë online po kërkon të pranojë pagesa Bitcoin deri në fund të vitit.

“Pavarësisht nga interesi ynë për hapësirën, spekulimet që kanë pasuar rreth planeve tona specifike për kriptovalutat nuk janë të vërteta,” tha një zëdhënës nga Amazon të hënën. “Ne mbetemi të përqëndruar në eksplorimin se si mund të duket kjo për klientët që blejnë në Amazon.”

Kompania, më 22 Korrik nxori një pozicion pune të lidhur me monedhat digjitale dhe blockchain. Kjo bëri që vlera e tij dhe e kriptomonedhave të tjera të rritej.

Më herët, njoftimi për punë nga gjiganti i shitjes me pakicë kishte nxitur pyetje midis analistëve nëse lëvizja mund të çojë përfundimisht që Amazon të pranojë Bitcoin si një mënyrë pagese.

Mohimi i kompanisë bëri që Bitcoin të shkonte poshtë $ 37,000 ndërsa kriptomonedhat rivale përfshirë Ether dhe Litecoin gjithashtu ranë.

Lexoni: Mbretëria e Bashkuar në përpjekje për të parandaluar dhe ndëshkuar marketingun e gabuar që u bëhet kriptomonedhave

Një numër në rritje i ndërmarrjeve kanë filluar të pranojnë monedha virtuale si pagesa, duke sjellë një klasë asetesh deri sa të shmangen kohët e fundit nga institucionet kryesore financiare më afër rrjedhës së zakonshme.

Javën e kaluar, Shefi Ekzekutiv i Tesla, Elon Musk tha se prodhuesi i makinave elektrike ka shumë të ngjarë të rifillojë pranimin e Bitcoin si pagesë pasi ky i fundit të kryejë kujdesin e duhur për sasinë e energjisë së rinovueshme të përdorur për nxjerrjen e monedhës.

/aljazeera

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0