Amazon do paguajë 2 dollarë në muaj për të gjurmuar të dhënat e klientëve - Business Magazine Albania

Amazon do paguajë 2 dollarë në muaj për të gjurmuar të dhënat e klientëve

Disa përdorues të Amazon tani do të fitojnë 2 dollarë në muaj nëse bien dakord të ndajnë të dhënat e tyre të trafikut me gjigantin e shitjes me pakicë.

Sipas programit të ri të kompanisë për Verifikimin e reklamave vetëm me ftesa, Amazon po gjurmon se çfarë reklamash panë pjesëmarrësit, ku i panë ato dhe kohën e ditës që u panë. Kjo përfshin reklamat e vetë Amazon dhe reklamat e palëve të treta në platformë.

Përmes programit, Amazon shpreson të ofrojë më shumë përvoja reklamash të personalizuara për klientët që pasqyrojnë atë që ata kanë blerë më parë, sipas Amazon.

“Pjesëmarrja juaj do të ndihmojë markat të ofrojnë produkte më të mira dhe t’i bëjnë reklamat nga Amazon më të rëndësishme,” shkroi Amazon në FAQ të Panelit të Blerësve.

Lexo edhe: Amazon do ofrojë një ndërfaqe si TikTok për të blerë produktet e reja

Shpërblimi prej 2 dollarësh vlen vetëm për përdoruesit e Amazon të ftuar për të marrë pjesë në program, megjithëse klientët që nuk u ftuan mund të shtohen në një listë pritjeje dhe potencialisht të bashkohen më vonë, tha një zëdhënës i Amazon për Insider. Zëdhënësi nuk pranoi t’i tregonte Insajderit se si kompania vendosi kë të ftonte.

Marrëveshja është pjesë e Panelit të blerësve të Amazon, një program vetëm me ftesa ku klientët e përzgjedhur të Amazon mund të fitojnë 10 dollarë në muaj nëse ngarkojnë 10 fatura të pranueshme nga blerjet e bëra jashtë Amazon. Panelistët mund të marrin shpërblime shtesë mujore për plotësimin e anketave të shkurtra.

Programi i Verifikimit të reklamave – aktualisht i kufizuar për klientët e Amazon me bazë në SHBA dhe në Mbretërinë e Bashkuar – u lançua pas shqetësimeve nga avokatët e privatësisë se si Amazon trajton të dhënat e ndjeshme të përdoruesve.

Në vitin 2016, Facebook nisi një program që u jepte çdo muaj karta dhuratash 20 dollarë për përdoruesit e moshës 13 deri në 25 vjeç nëse ata instalonin Facebook Research, një aplikacion VPN që gjurmonte aktivitetin e tyre në internet për kërkime tregu, raportoi TechCrunch.

Në vitin 2012, Google lançoi Screenwise, një program që u jep përdoruesve vullnetarë 5 karta dhuratë Amazon – me të tjera çdo tre muaj deri në një vit – për të shkarkuar një shtesë të shfletuesit Google Chrome që gjurmonte se çfarë bënin në internet, raportoi Ars Technica.

Një pjesë tjetër e programit Screenwise u dha përdoruesve 100 dollarë – plus 20 dollarë të tjera në muaj pas regjistrimit – nëse pranonin të instalonin një ruter të ofruar nga Google në shtëpitë e tyre për të ndjekur sjelljen e tyre, sipas Ars Technica.

Të dy programet e Facebook dhe Google u mbyllën në vitin 2019 për shkak të shqetësimeve të privatësisë, raportuan The Verge dhe TechCrunch./ Business Insider 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0